Bugun...


Görme Engelliler Kaymayı Öğreniyor
Kayseri’de görme engelliler, kayak öğrenmek ve kayak yapmak için Erciyes Dağı’nda eğitimlere başladı.

facebook-paylas
Tarih: 28-12-2014 15:22
         
Görme Engelliler Kaymayı Öğreniyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ‘Antrenörler Engelleri Aşıyor’ projesi kapsamında, görme engelliler için kayak eğitimi başlatıldı.

Erciyes Kayak Merkezi Tekir Kapı pistinde devam eden eğitimlerde, görme engelli kayakçılara öncelikle kayakla ayakta durma, yürüme ve hafif eğimde kayma gösterildi.

Kayak Antrenörü Hülya Çam, 4 antrenörle birlikte devam eden çalışmalarda 7 görme engelliye kayak yapmayı öğretmeye çalıştıklarını söyledi. Görme engelliler için zor bir spor olduğunun altını çizen Antrenör Hülya Çam, “Görme engellilerle kayak eğitiminde sezonu yeni açtık. Haftanın bir günü görme engellilerin kendi güvenlerini kazanıp, kendi başlarına hareket etmelerini, bütün engellerini aşarak bu sporu yapabilmelerini sağlamak istiyoruz. Bu amaçla yola çıktık. Şu an 4 antrenör arkadaşımız ve 7 engelli kursiyerimizle eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Özellikle görme engelliler için zor bir spor olduğu için önyargı oluşuyor. Velilerin de korkuları vardı. Eğitimlere en cesaretli öğrencilerimizle başladık. Bu eğitimlerden sonra tabi ki devamı gelecek. Kayak yapabildiklerini gördükleri zaman bütün görme, zihinsel ve bedensel engellilerle birlikte kitleyi büyütmeyi hedefliyoruz” dedi. Pistte 6 görme engelliyle birlikte eğitimlere başlayan Kayseri Görme Engelliler Spor Kulübü Genel Sekreteri Mahmut Selçuk da, sporcularının azimli ve istekli olduğunu anlattı. Selçuk, “İki yıl önce kayak yapmıştım. Tabi ki öncelikle bu spordan korktuk. Kayak sporunu bilmeyenler, kayak yapanların hep kolunu, bacağını kırdığını söyler ve böyle algılarlar. Daha önce 8 farklı branşta faaliyet gösteren spor kulübümüz, böylelikle 9’uncu branşı da öğrenmiş oluyoruz” diye konuştu.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI