Bugun...


Görenleri şaşkına çeviren görüntü
Muş'un Kızılağaç beldesinde, doğal yollarla  oluşan ve "Ovaya Bakan Adam" adı verilen insan kafasına benzeyen kaya  ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

facebook-paylas
Tarih: 12-10-2018 18:29
         
Görenleri şaşkına çeviren görüntü

Muş Kızılağaç beldesindeki Ahcar Yaylası'nda köylüler tarafından fark  edilen kayanın, kentin tabiat varlıkları envanterine kaydedilmesi için Tabiat  Varlıklarını Koruma Muş Şube Müdürlüğü ile Muş Alparslan Üniversitesince (MŞÜ)  çalışma başlatıldı.

MŞÜ  Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim  Üyesi jeomorfolog İskender Dölek ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat  Varlıklarını Koruma Şube Müdürü Ertan Öncel bölgeye gelerek incelemelerde  bulundu.

Dölek, yaptıkları incelemede kayanın tamamen doğal yollarla oluştuğunu  belirlediklerini söyledi. Anıt kaya olarak ifade edebilecekleri insan kafasına benzeyen kayaya   Ovaya Bakan Adam adını verdiklerini belirten Dölek, şöyle konuştu: Kaya, uzaktan baktığınızda bir heykeltıraşın elinden çıkmış gibi  duruyor. Burnu, dudakları, anlı ve kulağı gayet muntazam düzgün bir şekilde.  'Ovaya Bakan Adam' adını verdiğimiz bu anıt kaya tamamen doğal bir oluşum.  Çözülme, rüzgar ve yağmur suyu gibi doğal süreçlerle meydana gelmiş. Gelecek  nesillere aktarılması gereken, aynı zamanda kente turizm potansiyeli anlamında  önemli katkılar sunabilecek yüzlerce yapıdan biri. Bu yapılar ve doğal oluşumlar  konusunda Muş oldukça zengin. Biz bu güzellikleri kayıt altına alıp  haritalandırmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda bunların fotoğraflarını çekip ulusal  ve uluslararası bilimsel platformlarda yayınlayıp geniş kitlelere ulaştırmak  istiyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürü  Öncel ise insan kafası görünümündeki kayayı envanter çalışması kapsamında kayıt  altına almak için çalışma başlattıklarını dile getirdi.

Köylülerin fark ettiği kayanın önemli bir tabiat varlığı olduğunu  vurgulayan Öncel, Bu anıt kaya ile ilgili gerekli çalışmaları yaptıktan sonra  Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonuna bildireceğiz. Kayanın envantere kaydedilip  koruma altına alınarak gelecek nesillere ulaşmasını istiyoruz. dedi.Köylülerden Mehmet Yentürk de bölgeye gelenlerin ilgisini çeken bu  yapının turizme kazandırılmasını istediklerini ifade etti.   
Milliyetİkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI