Bugun...


Gizli Şeker

facebook-paylas
Tarih: 07-11-2018 17:57
         
Gizli Şeker

Bozulmuş glukoz toleransı, bozulmuş açlık glukozu ve kombine glukoz tolerans bozukluğu olan bireyler diyabet yönünden risk altındadır. Şimdi bu üç başlığıda teker teker inceleyelim.  

Bozulmuş Glukoz Toleransı (BGT): Diyabet açısından riskli bazı kişilerde açlık kan şekeri seviyesi normal sınırlar içinde olduğu halde, OGTT’de (şeker yükleme testinde) 75 gram glukoz içeren sıvıyı içtikten 2 saat sonraki kan şekeri seviyesi normal düzeylerin üzerinde, fakat diyabet tanısı koyduracak sınırın altındadır. İkinci saat glukoz düzeyi 140-199 mg/dl arasında bulunan bu kişilerde vücudun glukoza dayanıklılığı (toleransı) azalmıştır. ‘Bozulmuş glukoz toleransı (BGT)’ olan kişilerin 10 yıl içindeki aşikar diyabet riskleri, diğer bir ifade ile diyabetli olma riskleri %30’un üzerindedir. Halk arasında bu kişiler gizli diyabetli olarak adlandırılırlar. 

Bozulmuş Açlık Glukozu (BAG): Toklukta saptanabilen BGT’ye benzer şekilde, açlıkta da normal ile diyabet arasındaki kategoriye eşdeğer bir durum olarak ‘Bozulmuş Açlık Glisemisi (BAG)’terimi kullanılmaktadır. Normal bir kişide en az 8 saatlik bir açlık döneminden sonra sabah saatlerinde ölçülen kan şekeri seviyesi 100-125 mg/dl arasında ise BAG vardır. Tıpkı BGT’de olduğu gibi, bu kişilerde de diyabet riski yüksektir. BAG saptanan kişilerin %15’inde 10 yıl içinde diyabet ortaya çıkacaktır. 

Kombine Glukoz Tolerans Bozukluğu (KGTB):Normal bir kişide hem açlık kan şekeri 100-125 mg/dl arasında hem de OGTT’de 2. saat kan şekeri seviyesi 140-199 mg/dl arasında bulunursa, bu kişide ‘Kombine Glukoz Tolerans Bozukluğu’ vardır. Böyle bir kişide diyabet riski çok yüksektir ve 10 yıl içinde diyabete yakalanma oranı %40-50 civarındadır. Kombine Glukoz Tolerans Bozukluğu, gizli şekerin ileri aşaması olarak kabul edilir ve bu kişilerin mutlaka bir koruma programına alınmaları gerekmektedir.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI