Bugun...


GENEL MÜDÜR NECMETTİN ERKAN, ESNAF VE SANATKÂRLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI’NDA KONUŞTU

facebook-paylas
Tarih: 25-04-2016 15:38
         
GENEL MÜDÜR NECMETTİN ERKAN,  ESNAF VE SANATKÂRLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI’NDA KONUŞTU

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, Kocaeli’nde düzenlenen Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısı’nda konuştu.

Düzenlenen toplantı münasebetiyle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen Genel Müdür Erkan; “Esnaf ve sanatkârlarımızın, ekonominin temel aktörlerinden olduğu hepimizce aşikârdır. Mikro sermayeleriyle ve çoğunlukla bireysel emekleriyle iş üretmeye çalışan, ekonomiye katkı sağlayan esnaf ve sanatkârlarımızın ülkemize sağladıkları sayısız hizmetler düşünüldüğünde elbette ki bizlerin görevi de onları hizmetlerimizin odağına almaktır.

Biz esnaf ve sanatkârlarımızı yalnızca ekonomik değerler olarak görmüyoruz, bizim farkımız esnaf ve sanatkârlarımızın bir topluluktan, bir toplum oluşturma gücüne sahip olduğunu bilmemizdir.

 Esnaf ve sanatkârlarımız tarih boyunca köklü gelenekleri ile gençlere, topluma örnek olmuş; zor zamanlarda vatanın bölünmesinin, toplumun dağılmasının önüne geçmişlerdir” dedi.

 

ESNAF SOSYAL DAYANIŞMANIN, KARDEŞLİĞİN, YARDIMLAŞMANIN MUHAFIZIDIR

Esnafın, gerektiğinde toplum içinde edep ve ahlakın koruyucusu olduğunu ifade eden Necmettin Erkan; “Esnaf olmak hak için, adalet için gerektiğinde Ahi Evran, Şeyh Edebali, Fatih Sultan Mehmet ve Çanakkale ruhu olmak demektir” diye konuştu.

Erkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Elindeki sermayesini alnının teriyle, bileğinin gücüyle birleştirmiş bir girişimcilik ruhunun adıdır. Esnafımız, toplumsal hayatımızın bir parçası, iktisadi ve sosyal yapımızın omurgasıdır. Mahalledeki bakkal amcamız, sanayideki kaynakçımız, sokak başındaki kuruyemişçimizdir. Apartmandaki komşumuz,  semtimizdeki dostumuz, ya da en yakın akrabamızdır esnaf. Belki ağabeyimiz, belki de yıllardır hayatını bize adayan babalarımızdır. Öyle ki esnaf demek aslında ‘biz’ demektir.

Esnaf; Çanakkale’de Seyit Onbaşı, İstanbul’da Ulubatlı Hasan, Erzurum’da Nene Hatun, Kahramanmaraş’ta Sütçü İmam, Kocaeli’nde Fatma Seher Hanım’dır. Esnaf, vatan, millet ve din sevgisinin harmanlanması demektir. Esnaf ve sanatkârlarımız, birçok kişinin aklına geldiği gibi yalnızca erkeklerimiz değildir. Yeri geldiğinde kendi yemeyip bize yediren annelerimiz gibi, elinde avucunda yokken veresiye verip mahallelisini doyuran bakkalımızdır esnaf. Ahilik kültürünün bir kolu olan Bacıyan-ı Rum kadınlar kolunun, yetim, kimsesiz genç kızlarını himayesine alıp, onların eğitimlerinden ev bark sahibi olmalarına kadar her türlü konuda sorumluluk duymaları, savaş zamanlarında ordunun ihtiyacı olan elbise ve savaş malzemelerinin bakım onarımını yapmaları, kadın esnaf ve sanatkârlarımızın vatanına, toprağına, o toprak üstünde yaşayan geleceğin annelerine nasıl sahip çıktıklarının bir vesikasıdır”

“İŞİNE, AŞINA, EŞİNE SAHİP OL”

Anadolu’nun eşsiz bir kültür mirasına sahip olduğunu ve bunun farkında olduklarını vurgulayan Erkan; “Anadolu kadın teşkilatının şu telkini tarihimizden bugünlere gelen ahilik kültürünü ve Türk toplumunun temelinin nasıl böylesine güçlü atıldığının ispatı niteliğindedir. “İşine, aşına, eşine sahip ol." Bu söz ahi kadın teşkilatının ana ilkesidir. İşine sahip ol; yani bilge ve becerikli ol ki, evinin düzenini koruyabilesin. Tasarruf et, fazla savurgan olma ki, ocağın devamlı tütsün. Eşine sahip ol ki, evine bağlı kalsın” şeklinde konuştu.

Bu telkinlerin günümüze kadar genişleyerek geldiğini ve toplumumuz için bir mihenk taşı olduğunu ifade eden Erkan; “Siz esnaf ve sanatkârlarımız evimize yani toprağımız, vatanımız Türkiye’ye sahip çıkacaksınız ki ocağımız devamlı tütsün. Eşinize, dostunuza sahip olacaksınız ki birlik ve beraberliğimiz bozulmasın” şeklinde konuştu.

TESKOMB ARACILIĞIYLA HALK BANKASINDAN SAĞLANAN DESTEK MİKTARI 17,8 MİLYAR TL

Genel Müdür Necmettin Erkan, Esnaf ve Sanatkârımıza sağlanan kredi ve destek sisteminin şimdiye dek görülmemiş boyutlara ulaştığını hatırlattı. Bu miktarın 17,8 Milyar TL seviyesinde olduğunu vurgulayan Erkan, yine esnaf ve sanatkârımıza Halkbank eli ile %100 destekli kredi sağlandığını, bu destek türünde şimdiye kadar 696 milyon TL’lik kredi verildiğini, sadece Halkbank aracılığıyla verilen desteklerle yetinilmeyip KOSGEB’den de esnaf ve sanatkârlarımıza destekler sağlandığını ifade etti. Erkan, 20 milyon TL tutarında kredi de KOSGEB eli ile esnaf ve sanatkârlarımıza kullandırıldığını belirtti.

Genel Müdür konuşmasına şöyle devam etti: “Son dönemde yeni bir müjde olan genç girişimci kredi desteğinden de bahsetmek istiyorum. KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç olmak üzere; KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren, başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkârlarımıza, KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Banka’ya sunmaları durumunda 100.000 TL’ye kadar % 100 faiz indirimli kredi kullandırılmaktadır. Şimdiye kadar bu destekten sadece 3 girişimci gencimiz yararlanmıştır. Bizim beklentimiz daha çok esnaf ve sanatkârımızın bu desteklerden faydalanmasıdır. Biz gençlerimizin girişimci olduğu, kendi işinin sahibi ve çocuklarına da kendi işlerini bırakabilecekleri bir yapı istiyoruz. Bizler esnaf ve sanatkârımızın yetenekleri ve ahlakları ile dünya devleri olan aile işletmeleri ile yarışabilecek yapılar kurabileceklerine inanıyoruz”

 

VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK KONULARINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

Genel Müdür Erkan, bu alanlarda yapılan çalışmaları şu şekilde sıraladı:

·         Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler için, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75 bin liraya kadar olan kısmı, kanunda belirlenen şartlarda gelir vergisinden istisna tutulmuştur.

·         Basit usule tabii vergi mükelleflerinin ticari kazançlarının yıllık 8.000 Türk Lirasına kadar olan kısmı Gelir Vergisinden müstesna hale getirilmiştir.

·         Esnaf ve sanatkârları da kapsayan, çalışanlar için 2015’te %15’ten %10’a indirilen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi tamamen kaldırılmıştır.

·         Hâlihazırda gerçek usulde vergilendirilen mükellef, hiç bir şeklide basit usulden yararlanamazken kabul edilen Kanunun ilgili maddelerine göre gerekli şartlara haiz olunması durumunda gerçek usulden basit usule geçiş imkânı getirilmiştir.

·         Geleneksel, kültürel ve sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan mesleklerin vergiden muaf olarak destekleneceği bir sistem oluşturulmuştur.

·         Esnaf muaflığı kapsamındaki meslek kolları için, “Vergiden muaf esnaf belgesi uygulaması getirilmiştir.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirilen 4. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası’nda alınan kararların tezahürünü alınan kararlarda görmekteyiz” diyen Erkan, 5 başlık altında vergi, sosyal güvenlik, yenilikçilik, mevzuat, kredi finansmanı ve teşvik ile mesleki eğitim konu başlıklarında yapılan düzenlemeler ile esnaf ve sanatkârımızın sorunlarının tamamını çözmek için gerekli adımların atıldığını, birçok başlıkta ise sonuca varıldığını vurguladı.

 

PERAKENDE TİCARETİN DÜZENLENMESİ HAKKINDA KANUN YASALAŞTIRILDI

Erkan bu başlık altında şunları söyledi;

·         Alışveriş merkezlerinde, esnaf ve sanatkâr işletmecilerine rayiç bedel üzerinden kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az yüzde beşi oranında yer ayrılacaktır.

·         Esnaf ve sanatkâr işletmelerinin çalışma saatlerinin belirlenmesinde, meslek kuruluşunca ilgili esnaf ve sanatkâr odasının görüşü alınacaktır.

·         Esnaf ve sanatkâr işletmelerince satışa sunulan malların etkin bir şekilde piyasadan temini amacıyla tedarik ve dağıtım kooperatifleri kurulabilecektir.

·         Odaya kayıt sırasında, ustalık belgesi veya muadili belgeler istenmeyecektir.

Erkan, konuşmasını şöyle bitirdi: “Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme toplantıları ile ziyaret edilen illerdeki esnaf ve sanatkârlarımızın beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen konular hakkında ilgili kurum ve kuruluşlar ile esnafımızı bir araya getirmeye devam edeceğiz.

Hepinize toplantımıza katılım sağladığınız için teşekkürlerimi sunuyorum. Beklentimiz siz Kocaeli esnaf ve sanatkârının söz konusu toplantıdan ve sağladığımız hizmetlerden en yüksek faydayı sağlaması ve taleplerini bizimle paylaşmasıdır. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, toplantının Kocaeli esnaf ve sanatkârlarına faydalı olmasını diliyorum”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu da yaptığı konuşmada; “Ülkemizin son yıllarda dünya çapında yakaladığı ekonomik başarı; ülke çıkarlarını her şeyin üzerinde tutan politikaların ve sizlerle bu doğrultudaki samimi işbirliğinin, sizlerin emeğinin neticesidir.

Sizlerin ekonomimiz için nasıl büyük bir itici güç olduğunuzun farkındayız. Sizlerin de kendi gücünüzü bilmeniz ve motivasyonunuzu kaybetmemeniz için kısaca bilgi vermek istiyorum. Ülkemizde KOBİ’ler toplam işletmelerin %99,82’sidir. Toplam istihdamın %74,2’si KOBİ’lerimiz tarafından sağlanmaktadır. Bu ülkemiz için büyük bir hizmettir. KOBİ’ler tarafından sağlanan katma değer %52,8’dir. Bu oranın artırılması nihai hedefimizdir. Yatırımların %53,3’ü ve ihracatın %56,4’ü de yine KOBİ’lerimizce yapılmaktadır. Tüm bu hizmetleriniz için özellikle siz esnaf ve sanatkârlarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü KOBİ dediğimizde biliyorum ki sizin aklınıza daha büyük işletmeler geliyor. Ancak rakamlar bunun aksini söylüyor. KOBİ’lerimizin %93,6’sı siz mikro ölçekli işletmelerimizden oluşmaktadır. Bu hizmet rakamlarında en büyük pay sahibi sizlersiniz” dedi.

Kocaeli’nin ticari faaliyet rakamlarından bahseden Karaosmanoğlu, “213, 5 milyar TL ile net satışlarda en büyük dördüncü il olduğunu görmekteyiz. Rafine edilmiş petrol ürünleri, motorlu kara taşıtı imalatı ve ana metal sanayinde ilimizin ülke genelinde uzmanlaştığını, gerek Türkiye’nin gerekse diğer ülkelerin talebini karşılayabildiğini görüyor bununla övünüyoruz” şeklinde konuştu. 
Kaynak: İkinci Bölge Haber

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI