Bugun...


Esad: “IŞİD’in atardamarı Türkiye
Suriye Devlet Başkanı Esad, Rusya’nın hava operasyonlarına başlamasıyla Suriye ordusunun büyük ilerleme kaydettiğini açıkladı

facebook-paylas
Tarih: 22-11-2015 13:09
         
Esad: “IŞİD’in atardamarı Türkiye

Çin televizyonu Phoenix TV’ye açıklama yapan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Paris saldırılarının ardından Batı’da yaşanan güvenlik kaygısı ve Suriye’deki son duruma dikkat çekti.

Rusya’nın hava operasyonlarının başlamasıyla Suriye ordusunun büyük ilerleme kaydettiğini söyleyen Esad, ağır sözlerle eleştirdiği Türkiye ile ilişkilerin düzelmesi için neler gerektiğine ilişkin soruya ise “Suriye’nin halkın çıkarlarına hizmet edecek her çabaya açık olduğunu” belirterek karşılık verdi.

‘SURİYE’DE YAŞANAN HALK SAVAŞI DEĞİL’

Mülakatın başında Suriye’de yaşananların bir halk savaşı olmadığını savunan Esad, Suriye haber ajansı Sana’nın yansıttığı açıklamalarında, “Rus hava güçlerinin hava operasyonlarıyla destek olmalarıyla sahadaki durumlarının ciddi şekilde iyi olduğunu, bu süreç içinde Suriye ordusunun hemen hemen tüm bölgelerinde büyük ilerlemeler kaydettiğini söylemenin mümkün bulunduğunu” söyledi.

Oda Tv’de yer alan habere göre, Rusya ve NATO ülkelerinin aynı anda Suriye’de operasyonda bulunmalarına ilişkin soruyu yanıtlarken de Esad, ABD’nin öncülüğündeki uluslar arası koalisyonun bir yıl süren operasyonları süresince “IŞİD ve diğer terör örgütlerinin daha çok güçlenip daha geniş alanlara yayıldıklarını, Rusya’nın hava operasyonlarına başlamasından sadece bir ay sonra aynı terör örgütlerinin birçok bölgeden geri çekilmeye ve kaçmaya başladıklarını” öne sürdü.

‘HAVA OPERASYONLARI YETERLİ DEĞİL’

Beşar Esad Rus hava operasyonlarının başlaması ardından “binlerce örgüt üyesinin Türkiye’ye, oradan da Avrupa ya da başka devletlere kaçtıklarını” savunduğu mülakatta “Teröristlerin sadece hava operasyonlarıyla yok edilmelerinin mümkün olmadığını, hava operasyonlarına eş zamanlı olarak kara operasyonların gerekli olduğunu” da söyledi. Esad, ABD’nin Rusya gibi karada Suriye ordusuyla işbirliğini kabul etmediğini, ABD ile Suriye hükümeti arasında kesinlikle hiçbir koordinasyonun bulunmadığını belirtti.

‘PETROL SATIŞLARI TÜRKİYE’DEN YAPILIYOR’

Beşar Esad Suudi Arabistan’da gerek krallık ailesi gerekse Vahabi ideolojiye sahip başkaları tarafından IŞİD ve benzeri radikal örgütlere finans sağlandığının herkes tarafından bilindiğini öne sürdüğü mülakatta “lojistik destek, çalıntı petrolün satışı, yabancı teröristlerin akışının ise tamamıyla Türkiye’deki rejimin desteği ile Türkiye üzerinden yapıldığı” iddiasında bulundu.

“IŞİD ve daha başka terör örgütlerinin Türkiye’yi arka bahçe olarak kullandıklarını” da iddia eden Esad, “Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar olmaksızın IŞİD’in devam etmesinin kesinlikle mümkün olmadığını” öne sürdüğü mülakat sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ağır iddialar ve eleştirilerde bulundu.

Tekfirci örgütlerin petrol satışlarının “temel olarak Türkiye üzerinden” yapıldığını savunan Esad, “IŞİD’in atardamarının Türkiye olduğunu” iddiasını ortaya attı. Esad, Suudi Arabistan ve Türkiye ile ilişkilerin düzelmesi için nelerin gerektiğine ilişkin soruya ise “politik bir şahsiyet olarak kendisinin ve devlet olarak Suriye’nin halkın çıkarlarına hizmet edecek her çabaya açık olduğunu” belirterek karşılık verdi.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI