Bugun...


Erdoğan: Yeni darbe girişimi mümkün, ama kolay olmaz

facebook-paylas
Tarih: 22-07-2016 00:01
         
Erdoğan: Yeni darbe girişimi mümkün, ama kolay olmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reuters ajansına açıklamasında "Yeni bir darbe girişimi mümkün ama kolay olmaz. Bu kez çok daha fazla teyakkuzdayız" dedi. Erdoğan olağanüstü halin gerekmesi durumunda üç ay daha uzatılabileceğini açıkladı.

Darbe girişiminde istihbaratta önemli eksiklikler yaşandığını ve silahlı kuvvetlerin hızla yeniden yapılandırılacağını söyleyen Erdoğan'ın açıklamasından bazı bölümler şöyle:

"İstihbaratta önemli boşluklar ve eksiklikler olduğu açıktır. Bunu saklamaya veya reddetmeye çalışmaya gerek yok. Bunu MİT Müsteşarı'na da söyledim"

"15 Temmuz akşamı MİT Müsteşarı ve Genelkurmay'a ulaşamadım. İstanbul'da pistin karartıldığını öğrendik. Pist aydınlatılınca İstanbul'a inebildik. Darbeciler üzerimizden ses hızını aşarak geçtiler."

"12 saatte kontrol ele geçirildi. Milletimizin meydanlara çıkması her şeyin üstündeydi. Sıkıntılı da olsa Başbakan'la temas kurabildim. Vatandaşlarımı sokağa davet ettim."

"Silahlı kuvvetlerde yeni yapılanma kısa sürede gerçekleşecek. Ordu taze kana sahip olacak. Ordu bu darbe girişiminden ciddi ders almalı."

'OHAL uzatılabilir'

"Gerekirse OHAL'in bir 3 ay daha uzatması yapılabilir. Bu üç aylık sürecin içerisinde gece gündüz demeden çalışacağız. Bu günleri tekrar yaşamak istemiyoruz."

"Standard & Poor's'un aldığı karar politik bir karardır. Bu da uluslararsı kuruluşların demokrasiyle değil darbeyle hareket ettiğini gösteriyor. Moody's kuruluşunun kararı da objektif olmayacaktır. S&P'ye üye değiliz,bizi derecelendiremezler.Türk mali piyasalarında likidite problemi yok. Finans sektörümüz çok kuvvetli."

"Darbe girişiminden bu yana 10,400 gözaltı oldu, 4,060 kişi tutuklandı. Tutuklananların arasında 103 kişi general. Darbe girişimi,nde 246 kişi hayatını kaybetti. 2.185 kişi de yaralandı. Vatanı için çalışmayan hainler bedelini ödemeli. Demokrasiye, hukuka saygısı olmayanlar bunun nedelini ödemelidir."
Kaynak: BBC

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek,
hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer
almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın
kuruluşlarıdır


loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI