Bugun...


EKONOMİK VE SOSYAL GÖSTERGELER ALARM VERİYOR

facebook-paylas
Tarih: 25-04-2016 10:21
         
EKONOMİK VE SOSYAL GÖSTERGELER ALARM VERİYOR

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI, Son dönemlerde karmaşıklaşan ülke gündemi ekonomik sorunları gölgelemiş ve geri plana düşürmüştür. Yaşanan gelişmeler, ekonomideki sorunları daha da yaygınlaştırmış ve geleceğe dönük beklentileri tahrip etmiştir. Ekonomik ve sosyal göstergeler alarm vermektedir. Hükûmetin çizdiği hayalî pembe tablolar artık acı gerçekleri saklamakta yetersizdir.

Ekonomik sıkıntılardan dolayı ticaret ve meslek erbabımız, esnafımız ve çiftçimiz ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Piyasalarda durgunluk hâkimdir. Nakit sıkışıklığı, tahsilat ve geri ödeme problemleri, iflaslar ve iflas ertelemelerindeki artış bu sıkıntıların somut göstergeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

2015 yılında karşılıksız çek tutarı yüzde 37, protestolu senet tutarı yüzde 23, sorunlu kredi tutarı yüzde 31 oranında artmış olup, kriz yıllarının dahi üzerinde tarihî seviyelere yükselmiştir. Artık, kayıtlı esnaf, çiftçi ve çalışan sayısında da azalma görülmeye başlanmıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumunun 2016 Ocak ayı verilerine göre, zorunlu sigortalı esnaf sayısı bir ay içinde yaklaşık 25 bin kişi, zorunlu sigortalı çiftçi sayısı da yaklaşık 5 bin kişi azalmıştır. Kayıtlı çalışan sayısında da önemli bir düşüş görülmekte olup, zorunlu sigortalı çalışan sayısı bir ayda yaklaşık 379 bin kişi azalmıştır. Özellikle KOBİ'lerde büyük sıkıntı yaşanmakta olup KOBİ iş yeri sayısı 30 bin, KOBİ'lerin kayıtlı istihdamı da 294 bin kişi azalmıştır.

Esnafımız ve çiftçimiz borçludur. Bankaların ve tefecilerin kıskacında bunalmış, faiz, kredi batağında nefes alamaz hâle gelmiştir. Vergilerini ve primlerini zamanında ödeyememişlerdir. Hâl böyleyken, bu yıl esnafın ödeyeceği aylık sigorta primi yüzde 29 oranında artırılarak 568 liraya, çiftçinin aylık sigorta primiyse yüzde 35 oranında artışla 435 liraya yükseltilmiştir.

AKP, prim yükünün hafifletilmesi için işverenlere sağladığı aylık 100 liralık prim desteğini esnafımıza ve çiftçimize vermemiştir. Zaten mevcut primlerini ödeyemeyen esnaf ve çiftçiler sağlık hizmeti alamaz hâle düştüğü için 29 Eylül 2015 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla 2015 yılı sonuna kadar kamu sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaları sağlanmış, 14 Aralık 2015 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla da bu süre altı ay uzatılmıştır. Bu süre de haziran ayının sonunda dolacaktır.

ESNAF VE ÇİFTÇİNİN VERGİ VE PRİM YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ

100 LİRALIK PRİM DESTEĞİ ESNAF VE ÇİFTÇİLERE DE VERİLMELİ

PRİM BORCUNDAN DOLAYI SAĞLIK HİZMETİ KESİLMEMELİ

VERGİ VE PRİM BORÇLARI YENİDEN YAPILANDIRILMALI

PRİMİNİ DÜZENLİ ÖDEYEN ÇİFTÇİ VE ESNAFA DA 5 PUAN İNDİRİM YAPILMALI

ESNAF VE ÇİFTÇİLER GEÇMİŞ HİZMETLERİNİ BORÇLANABİLMELİ

ÇIRAKLIK VE STAJ SÜRELERİ EMEKLİLİK HİZMETİNE SAYILMALI

Esnafın ve çiftçinin yüksek oranda da artırılan BAĞ-KUR primlerini ödemesine imkân yoktur. Vaziyet ortadadır. Prim borçlarının daha sonra faiziyle birlikte alındığı da dikkate alınarak prim borcundan dolayı sağlık hizmeti kesilmesi uygulaması kaldırılmalıdır. Esnaf ve çiftçilerin vergi ve prim yükü hafifletilmeli, 100 liralık prim desteği esnaf ve çiftçilere de verilmeli, vergi ve prim borçları ödenebilir şekilde yeniden yapılandırılmalıdır. Ayrıca, primlerini düzenli olarak ödeyen çiftçi ve esnaf da işverenlere sağlanan 5 puanlık prim indiriminden yararlandırılmalıdır.

Birçok esnafımız ve çiftçimiz, sigortalılık kayıt ve tescili yapılmadığından geçmişteki bazı çalışma sürelerini hizmetine saydıramamış olup bu nedenle emekli olamamaktadır. Söz konusu süreler, daha önce kayıt ve tescil edilmiş olma şartı aranmadan esnaf ve çiftçilerin hizmetine sayılmalı, geçmiş hizmetlerin borçlanılmasına imkân verilmelidir.

Çıraklık ve staj süreleri de emeklilik hizmetine sayılmalıdır. Uygulamada bir çalışma ya da sigortalılık olmaksızın geçen süreler dahi borçlanılabilmekte iken fiili bir çalışmaya dayanan çıraklık ve staj sürelerinin sadece kısa vadeli sigorta kollarıyla sınırlı tutulması haksızlığa, eşitsizliğe ve dolayısıyla mağduriyete neden olmaktadır. Yaşanan mağduriyetin giderilmesinin yanında, mesleki eğitimin özendirilmesine de katkıda bulunmak amacıyla çıraklık ve staj süreleri hizmetten sayılmalı, geçmiş hizmetler için borçlanma hakkı verilmeli ve bu süreler sigortalılık başlangıç tarihi olarak esas alınmalıdır dedi.
Kaynak: İkinci Bölge Haber

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI