Bugun...


Ekoloji Kolektifi İzmir’de Sordu: “Yeni Mülteci Nüfusu, Ucuz İş Gücü mü?”

facebook-paylas
Tarih: 23-04-2016 16:09
         
Ekoloji Kolektifi İzmir’de Sordu: “Yeni Mülteci Nüfusu, Ucuz İş Gücü mü?”

Ekoloji Kolektifi’nin ve Fosil Yakıt Karşıtı İnsiyatifi’nin organizasyonunu birlikte üstlendiği “Mültecilik, İklim Değişikliği ve Yeni Ekolojik Düzen” Paneli 23 Nisan Cumartesi günü İzmir Tepekule Kongre Salonu’nda gerçekleştirildi. AB- Türkiye anlaşması karşısında mülteci nüfusunun sorunları, kent– kır nüfusunun karşı karşıya olduğu ekolojik yıkım ve toplantıdan bir gün önce 175’ten fazla ülke tarafından imzalanan Paris Anlaşması çerçevesinde iklim değişikliği panelde masaya yatırıldı.
Panele pek çok farklı kurumdan konuşmacılar da dahil oldu ve Türkiye’nin, yaşadığı büyük göç dalgasına sosyo- ekonomik, ekolojik ve kültürel yönden hazır olup olmadığı sorusu gündeme taşındı.

Yeni mülteci nüfusu, ucuz iş gücü mü?

Panelde konuşmacıların vurguladığı konuların başında mültecilerin özellikle istihdam ve iş gücü konusunda yaşadığı sorunlar geliyordu. Mültecilerin Türkiye’de ağır sanayi alanları ve fosil yakıt kaynaklı enerji üretim alanlarında “ucuz iş gücü” olarak güvencesiz çalıştırılmasının kabul edilebilir olmadığına vurgu yapan Ekoloji Kolektifi’nden Doktor Bengi Akbulut “Türkiye’nin yeni büyüme rejimi; maden, enerji, inşaat gibi ekolojik yıkıma dayanan sektörler üzerinden ilerliyor. Mülteci emeğinin, emek hakkı gaspları ve işçi katliamlarıyla ünlü madencilik gibi sektörlere yönlendirildiğinin sinyallerini görüyoruz.” yorumunda bulundu.

“Mültecilik” Kavramı Sadece Savaş Mağdurluğu Demek Değildir 

Karadeniz bölgesine dair yaptığı kültür ve ekoloji alanındaki çalışmalarıyla tanınan Biryaşam Dergisi’nden Cemil Aksu ise mülteci sorununun merkezinde olan politikalarına vurgu yaparak Suriye’deki durum sadece basit bir savaş durumu değil. Hükümet ve çok uluslu şirketlerin enerji gibi konulardaki çıkarları yüzünden insanların yaşam alanları yok ediliyor. İnsanlar yaşam alanlarını terk etmek zorunda bırakılıyor. Türkiye’de de benzer politikalar yüzünden bir iç göç yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Artvin Cerattepe bunun en büyük örneklerinden bir tanesi. Bu yüzden ‘mülteci’ kavramı aslında hepimizi kapsıyor. Kendi yaşam alanımız hakkında söz söyleme hakkından maruz bırakılıyoruz. dedi.

“Bu paneli İzmir’de yapmış olmamızın özel bir nedeni var.” diyen Ekoloji Kolektifi’nden Avukat Cömert Uygar Erdem ise şöyle devam etti; “Mülteci meselesini daha geniş çerçevede ekolojik sorunlar üzerinden tekrar değerlendirmeliyiz. İzansız aç gözlü bir kalkınma anlayışı yüzünden iklim krizi ile yüz yüzeyiz. İzmir bir yandan mülteci hak ve özgürlükleri bakımından kritik bir yer, ama aynı zamandaAliağa’da kurulması planlanan 7 kömürlü termik santral projesi de İzmir’i bugün iklim krizi karşısında önemli bir mücadele alanı haline getiriyor. Mülteci krizinin kökenlerinde ve tüm dünyanın yüz yüze olduğu iklim krizinin kökenlerinde yanlış enerji politikaları önemli unsurlardan biri.” dedi.
Kaynak: İkinci Bölge Haber

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI