Bugun...


Economist: Erdoğan'ın Özgür Basını Nerede
Economist dergisi bu haftaki basımında, Türk medyası için zor zamanlar başlığını attı, Cumhurbaşkanı’nın bahsettiği bu özgür medya hani nerede sorusunu yöneltti.

facebook-paylas
Tarih: 09-01-2015 16:39
         
Economist: Erdoğan'ın Özgür Basını Nerede

Aktifhaber/Özel

Peter Schrank’ın kaleminden çıkan yazı, Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink’in terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla gözaltına alındığını belirtirken, başlığını desteklercesine Schrank’ın çizdiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bir kalemin ucunu kılıçla keserken gösteren karikatürü kullandı.

Geerdink'in tutuklandığı sırada Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders’in resmi ziyaret için Ankara’da bulunduğunu hatırlatan makale, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özgür medya açıklamalarına da dikkat çekerek, bundan daha talihsiz bir zamanlama olamazdı dedi.

AK Parti’nin 12 yıldır ülkeyi yönettiğini belirten yazı, ülkenin AK Parti yönetiminde Avrupa Birliği üyeliği sürecinde çok yol kat ettiğini, fakat gittikçe tahammülsüzleşen Erdoğan’ın öfkesinden çekinen medya patronlarının muhalif sesleri gazetesinden ayıkladığını dile getirdi.

Sedef Kabaş’ın tutuklanmasından da bahseden yazı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic’in görüşlerine de yer veriyor.

Habere göre, Mijatovic, kadın gazeteci ve blog yazarları Twitter, Facebook gibi sitelerde daha çok saldırıya maruz kalıyor dedi. Mijatovic, ayrıca, bu muhalif sesleri azaltmanın bir başka yolu diye belirtti.

AK Parti, mahkeme kararı olmadan, Başbakan’ın onayıyla internet sitelerinin kapatılacağı ve ‘uygunsuz’ içeriklerin kaldırılacağı bir düzenlemeyi yasalaştırmak istiyor diyen Schrank, AK Parti sözcülerinin bu düzenlemeyi ulusal güvenliği ve ahlaki değerleri korumak olarak yorumladığını belirtti.

Yazı, açıklanan resmi nedenlerin tersine birçok kişinin, bu düzenlemelerin asıl olarak, yolsuzluk soruşturmalarında adı geçenlerin yeni ses kayıtlarının ya da buna benzer materyallerin internete düşmesine engel olmayı amaçladığını düşündüğünü belirtiyor.

Sansür göze çarpmayacak şekilde hayatla bütünleştiriliyor diyen yazı, geçtiğimiz ay internette yapılan düzenlemelere dikkat çekti.

The Economist
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI