Bugun...


Dünyada korkutan değişim!

facebook-paylas
Tarih: 15-05-2015 19:08
         
Dünyada korkutan değişim!

NASA, dünyanın belli başlı yaşam alanlarının son durumunu yeniden görüntüledi. Colorado Nehri, Aral Gölü 15 yılda neredeyse kurudu. Ozon deliğinin boyutları ürkütücü düzeylere geldi. Sıcaklıklar beklenenden daha çok arttı.


Dünyada küresel ısınmayla başlayan iklim değişiklikleri artık yaşamı tehdit boyutuna geldi. NASA dünyanın en önemli yaşam alanlarının yaptığı arşivleme çalışmasında son değişiklikleri ekledi. NASA tarafından görüntülenen sıcaklık değişimleri, Aral ve Colorado nehrinin durumu, ozon tabakasının genişliği tehdidin boyutunu gözler önüne serdi.

Dünyanın en büyük gölü olan Aral, son 15 yılda neredeyse kurudu. ABD'nin en uzun nehirlerinden Colorado da kuruma noktasına geldi. Ozan deliği ise son 35 yıl içinde inanılmaz boyutlara geldi. Sıcaklık artışlarıyla 130 yıl önce ölçülen ortalama değerlerle bugünkü değerlerde yüzde 50'lere varan bir artış oranı var. Uydu görüntüleriyle saptanan değişimin bir kısmının dünyanın doğal değişim döngüsü olduğu ancak ozon deliği, sıcaklık artışı ve Aral Gölü'nün kurumasının insanlık eliyle olan tahribattan kaynaklandığı kaydedildi.
Kaynak: amerikaliturk.com

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek,
hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer
almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın
kuruluşlarıdır


loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI