Bugun...


DOSTUMUZ, MÜTTEFİKİMİZ ABD, Türkiye' nin Kuyusunu Kazıyor.

facebook-paylas
Tarih: 24-09-2015 00:00
         
DOSTUMUZ, MÜTTEFİKİMİZ ABD, Türkiye' nin Kuyusunu Kazıyor.

IŞİD’le boşalttığı bölgelere PYD’yi yerleştiren ABD, Afrin ile Ayn el-Arap arasındaki Cerablus bölgesi için düğmeye bastı. İncirlik’ten kalkacak ABD uçakları PYD’ye yol açmak için bombardımana hazırlanıyor. Cerablus da YPG’ye geçerse Ankara’nın “kırmızı çizgisi” Kürt koridoru tamamlanmış olacak.

 ABD, Türkiye sınırında IŞİD’in elindeki Cerablus hattının temizlenmesi için harekete geçti. Ankara’nın izin vermesinin ardından İncirlik’ten kalkan ABD uçakları da terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin silahlı kanadı YPG’yi destekleyecek. Böylece Türkiye’nin kendi kuyusunu kazdığı ifade ediliyor. Çünkü Türkiye’nin güvenli bölge kurmak istediği Cerablus’u YPG alırsa, Ankara’nın “kırmızı çizgisi” olan Kürt koridoru tamamlanacak. Cerablus, PYD’nin ilan ettiği kantonlar arasında. Batı basını da Suriye’de IŞİD’e karşı YPG’ye ABD’nin desteği artırmaya hazırlandığını yazdı. Bir Amerikalı yetkili, Kürtler dahil Suriyeli muhaliflerin ilerlemesiyle ilgili, “IŞİD’i Türkiye sınırından tamamen çıkarma fırsatımız var” dedi. Suriyeli Kürtler ise Cerablus’u IŞİD’den alma planı yaptıklarını anlattı. Öte yandan, Rusya’nın Suriye’deki askeri faaliyeti de her geçen gün artıyor. Rusya’nın Suriye’de konuşlandırdığı savaş uçağı sayısı 28’e çıktı. Uçakları Lazkiye’de kurduğu üsse ve Şam’a yerleştirilen Rusya yakında saldırılara başlayacak. Rusya, Suriye’ye 16 helikopter, füze bataryaları, son teknoloji ürünü T-90 tankları ve diğer zırhlı araçlarda gönderdi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya’nın Suriye’de konuşlandırdığını savaş uçaklarının, Suriye’deki Rus askerlerinin korunmasına yönelik olduğunu savundu. Kerry, ABD ve Hindistan arasında stratejik ticari ilişkiler üzerine Hintli mevkidaşı ile yaptığı basın açıklaması sonrasında, Suriye’deki Rus uçaklarına ilişkin soruları yanıtladı.

Kerry alttan aldı
Rus uçakları hakkında ABD’li yetkili ve uzmanların görüşlerini aktaran Kerry, “Şu anda uzmanlarımızın değerlendirmesine göre seviyeleri ve türleri, savunma amaçlı orada olduklarını gösteriyor” dedi. Kerry, uçakların varlığının, Rusya’nın Suriye’deki uzun vadeli planları doğrultusunda Rusların niyetleri hakkında soru işaretleri oluşturacağını öne sürdü. 
Kaynak: Basın

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI