Bugun...


Diyanet Fetvayı Verdi: Haram Para ile Yaptırılan Camide...
Diyanet İşleri Başkanlığı, haram para ile yaptırılan camide namaz kılınıp kılınmayacağı konusunda fetvayı verdi...

facebook-paylas
Tarih: 10-01-2015 16:52
         
Diyanet Fetvayı Verdi: Haram Para ile Yaptırılan Camide...

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, "Haram kazançla satın alınan halı üzerinde veya inşaatına haram maldan da sarf edilen camide namaz kılındığında bu namaz sahihtir. Çünkü buradaki mahzur, namazın kendisi ile ilgili değil, onu çevreleyen başka bir husus ile ilgilidir." açıklamasında bulundu.

"HARAM YOLLARLA KAZANILAN MALLA CAMİ YAPILMASI CAİZ MİDİR?"

Haberler'in haberine göre; Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Soruları Cevaplandırma Platformu, "Dinin haram saydığı yollarla kazanılan malın cami inşası ve tefrişi gibi hayrî hizmetlerde kullanılması caiz midir?" sorusunu cevaplandırdı.

"ALLAH MÜSLÜMANIN MALINI NERELERDEN KAZANACAĞINI DA SORACAKTIR"

İslam dinine göre; Müslüman kimsenin kazancını dinin meşru saydığı yollarla elde etmekle yükümlü olması gerektiğine dikkat çekilen kurul kararında şu ifadelere yer verildi: "Allah Müslümanın malını nerelerde harcadığını soracağı gibi, nerelerden kazandığını da soracaktır. Dinin haram saydığı maddelerin ticareti, hırsızlık veya gasp, kumar, faiz ve fuhuş dinin yasakladığı kazanç yollarından bazılarıdır. Bu yollarla elde edilen kazanç haramdır. Müslüman'ın bu mallardan yararlanması caiz değildir. Bir kimsenin elinde bu yollardan birisi ile elde edilen bir mal varsa, onu; "Haram yolla elde edilen kazancın sarf yeri yoksula vermektir" kuralı gereği, yoksullara vermesi gerekir. Ancak bundan bir sevap beklemek doğru değildir.

"HARAM YOLLA ELDE EDİLEN KAZANÇ KİŞİNİN MALI OLMAZ"

Çünkü haram yolla elde edilen kazanç, kişinin malı olmaz. Malı olmayan bir şeyi hayrî bir hizmette kullanması karşılığında sevap beklemesi de mümkün değildir. Haram kazançla satın alınan halı üzerinde veya inşaatına haram maldan da sarf edilen camide namaz kılındığında bu namaz sahihtir. Çünkü buradaki mahzur, namazın kendisi ile ilgili değil, onu çevreleyen başka bir husus ile ilgilidir. Bir mekânın veya elbisenin dinen meşru olmayan bir yolla kullanılması, namazdan ayrı bir husustur."
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI