Bugun...


DESTİCİ'DEN KOALİSYON İDDİALARINA CEVAP

facebook-paylas
Tarih: 10-01-2015 15:01
         
DESTİCİ'DEN KOALİSYON İDDİALARINA CEVAP

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Haziran’daki genel seçimlere MHP ile ortak girilecek iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Aynı kökten geldiklerini kaydeden Destici, “Sizin bu konuda bir konuşmuşluğunuz var mı derseniz, böyle bir şey yok. Net olarak söylüyorum” dedi. Destici, başta Abdullah Öcalan olmak üzere tüm PKK’lıları kapsayacak genel bir affın hayata geçirileceğini ifade ederken AYM’nin seçim barajını düşürmemesi hususunda ise üyelerin “Hükümeti zora sokmayalım” söylemi içinde hareket ettiklerini kaydetti.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Dünya Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyleAnkara’da medya temsilcileri ile bir araya geldi. Gündeme dair sorulara cevap veren Destici, kendilerinin hiçbir zaman Kürt kimliğini inkâr etmediklerini belirterek “Kürt kardeşlerimizin varlığını inkâr etmedik. Kullanmadığımız terim şuydu: Kürt sorunu. Kürt kavramını her zaman kullandık. Bir insan ‘ben Kürdüm’ diyorsa Kürt’tür. Ben onu zorla ‘Türk’ yapacak halim yok. Ama biz bir Kürt sorunu olduğunu bugün de kabul etmiyoruz. Bunun adını ‘PKK terör sorunu’ olarak koyuyoruz. Güneydoğu’ya baktığınız zaman meselenin bir terör meselesi olduğu çok açık ve net. Bizim Kürt kardeşlerimizle ne problemimiz olsun ki?” dedi.

“MÜZAKERE TASLAĞINDA ABDULLAH ÖCALAN’A AF VAR”

Hükümetin PKK ile müzakere yürüttüğünü ifade eden Mustafa Destici, müzakere taslağının içinde maddeleri şu şekilde sıraladı: “Bunun içerisinde özerklik var. Bunun içerisinde Apo başta olmak üzere tüm PKK’lılara af var, bunun içerisinde anadilde eğitim var, bunun içerisinde Suriye’nin kuzeyinde PKK özerk bölgesinin geçici yönetiminin oluşturulması var. Türkiye’nin buna desteği var. Aynı Barzani’yi desteklediği gibi.” şeklinde konuştu.

DESTİCİ: AYM’DE ‘İKTİDARI RAHATLATALIM’ HAVASI ÇOK ÖNCEDEN BAŞLAMIŞTI

Yüzde 10 seçim barajının 2015 seçimlerinde hak ihlaline neden olacağı için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurduklarını ifade eden BBP Lideri Destici, AYM üzerinde müthiş bir baskı kurulduğunu ifade ederek, “Anayasa Mahkemesi’nde ‘iktidarı rahatlatalım’ havası çok önceden oluşmaya başlamıştı. Ben bu ‘iktidarı rahatlatalım’ duyumlarını almıştım. İktidarı zor duruma düşürmeyelim gibi şeyler kulağımıza gelmişti.” dedi. AYM’nin barajın düşürülmemesi yönündeki kararı üzerine kendisinin 'bu maç burada bitmedi' dediğini kaydeden Destici, “Henüz seçimler yapılmadığı için herhangi bir hak ihlali ile karşı karşıya kalmadık. Ama 2015 seçimlerinde diyelim ki, ben ya da bir başka arkadaşımız herhangi bir çevreden seçilecek oyu alır ve baraja takılırsa, bir ay içinde AYM’ye bireysel başvurma hakkı var. Der ki ‘ben seçilecek oyu aldım ama milletvekili olamadım, hak ihlali var’. O zaman AYM esastan görüşür. Konu, yetkisizlikten çıkar, konuyu esastan görüşür. Aynı tutuklu vekillerde olduğu gibi.” dedi.

Hukukçularla yaptığı görüşmeler neticesinde gerekli oy oranını alan kişilerin kesinlikle Meclis’e gideceğini ifade eden Destici, HDP’nin de barajı geçememesi halinde AYM üzerinden Parlamento’ya milletvekili göndereceğini düşündüğü belirtti.

“MHP İLE AYNI KÖKTEN GELİYORUZ, ANCAK SEÇİME BİRLİKTE GİRMEYİ HİÇ KONUŞMADIK”

Haziran 2015 seçimlerin MHP ile BBP’nin ortaklaşa girip girmeyeceği sorusuna Mustafa Destici, MHP ile aynı kökten geldiklerini ifade ederek “Sıcak bir ilişki düzeyimiz var. Aynı kökten gelmemiz itibariyle seçim öncesi böyle bir yakıştırmanın yapılmasını ben doğal karşılıyorum. Yadırgamıyorum. ‘Sizin bu konuda bir konuşmuşluğunuz var mı’ derseniz, böyle bir şey yok. Net olarak söylüyorum, öyle bir şey yok.” dedi. Destici, Parlamento dışındaki partilerle de seçime birlikte girme gibi bir eğilimlerinin olmadığını aktardı.

“HİZMET HAREKETİ’Nİ TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMÜYORUM”

MİT elemanlarına kanlı eylemler yaptırılarak bunun Hizmet Hareketi’ne mal edilecek iddialarının sorulması üzerine BBP Genel Başkanı Destici, “İnşallah böyle bir eylem olmaz. Sadece iddia olarak kalır. Net olarak şunu da söyleyeyim; Ben Hizmet Hareketi’ni terör örgütü olarak görmüyorum. Hele ki, ‘silahlı terör örgütü’. Ortada silahların, militanların, silahlı örgüt üyeleri olması lazım. Türkiye’de silahlı terör örgütü kim; PKK, DHKP-C, TİKKO bunlar silahlı terör örgütleri.” diye konuştu.

12 Eylül öncesinde dönemin ikinci komutanı Bedrettin Demirel’e ‘niçin bir yıl önce müdahale edip olayları bitirmediniz’ sorusu üzerine verdiği “olgunlaşmasını bekledik” sözünü hatırlatan Destici, “Hayır, olgunlaştırdılar. Eylemleri yaptırarak, tezgahlayarak olgunlaştırdılar. Şimdi, buna benzer şeyler yapılırsa elbette biz bunu kabul etmeyiz.” diye konuştu.

“BİR DİZİDEN SUÇ ÖRGÜTÜ ÇIKARTMAK SADECE BİZİM ÜLKEMİZDE OLUR”

Dünya Çalışanlar Gazeteciler Günü’nde Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın yaklaşık 1 aydır tutuklu bulunduğunun hatırlatılması üzerine ise Mustafa Destici, “Bu, Samanyolu’na değil de başka bir medya grubuna olsaydı biz yine aynı tepkiyi gösterirdik. Bir diziden bir suç örgütü çıkartmak gerçekten sadece bizim ülkemizde olacak şeydir diye düşünüyorum. Onlarca dizi var. Bu dizilerin pek çoğunda da kurgular var. O zaman aynı muameleyi diğer diziler için de yapmak lazım.” dedi.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI