Bugun...


Destici: Rusya, Türkmenleri Bombalıyorsa Benim Uçaklarım Ne İşe Yarıyor?
BBP Genel Başkan Mustafa Destici, Hatay Yayladağı sınırında Türkmenlerle görüştü.

facebook-paylas
Tarih: 22-11-2015 16:21
         
Destici: Rusya, Türkmenleri Bombalıyorsa Benim Uçaklarım Ne İşe Yarıyor?

BBP Genel Başkan Mustafa Destici, Hatay Yayladağı sınırında Türkmenlerle görüştü. Daha 3 gün önce Antalya'da G20 Zirvesi'nde ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin’le Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çok samimi pozlar verdiğini hatırlatan Destici, Rusya'nın Türkmenlere saldırısına anlam veremediğini kaydetti. Destici, "Demek ki bunlar bir kandırmaca ve aldatmacaymış. Rusya, uçaklarıyla gelip benim oradaki Türkmen kardeşlerimi bombalıyorsa, benim uçaklarım ne işe yarıyor?" şeklinde konuştu.

Yayladağı şehir merkezinde toplanan halka hitaben konuşma yapan BBP Genel Başkanı Destici, "Öncelikle Suriye'de yaşanan katliamları ve iç savaşı reddettiğimizi bir kere daha açık ve net şekilde ifade etmek istiyorum. Bu iç savaşın müsebbiplerini kendi halkına zulüm eden ve onları gözünü kırpmadan katleden Esed'i ve onun destekçilerini şiddetle kınıyorum. Bugüne kadar Suriye'de hayatını kaybeden kardeşlerimize masum ve mazlum insanlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.” dedi.

“Bugün gelinen noktada ülkemiz, Türk dünyası ve bizler açısından daha vahim boyuta ulaşmıştır.” diyen Destici, şunları söyledi: “Suriye’deki Müslüman Türkmen varlığı büyük bir katliamla, soykırımla ve yok olmayla karşı karşıyadır. Yüreğinde zerre kadar milli duygu taşıyan, kalbinde zerre kadar iman taşıyan ve vicdanı olan hiç kimse bu saldırıya ve vahşete sessiz kalmamalıdır. Gücü yetenler eliyle fiili olarak eylemlerle; buna gücü yetmeyenler sözüyle, konuşarak, açıklamalarıyla; buna da gücü yetmeyenler kalbiyle dua ederek tepki koymak zorundadır. 

Başta kendi camiamız ve teşkilatlarımız olmak üzere, iktidarıyla, muhalefetiyle, tüm siyasi partilerimizi, sivil toplum örgütlerimizi, sendikalarımız, esnaf odalarımız, üniversite camiamız, medya kuruluşlarımızı velhasıl herkesi ve herkesi mi şu anda Suriye'de Rusyave Esed güçleri tarafından katliama tabi tutulan, ağır bombardıman altında olan Türkmen Dağı çevresindeki Bayırbucak Türkmenlerimize, Suriye’deki Müslüman Türkmen varlığına sahip çıkmaya ve bu zulme tepki vermeye davet ediyoruz.

Devletimizin ve hükümetimizin bu durum karşısında şu ana kadar ortaya koyduğu tavrı kifayetsiz, yetersiz bir tavır olarak değerlendiriyoruz. Daha 3 gün önce Antalya'da G20 Zirvesi'nde ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin’le Sayın Cumhurbaşkanımızın çok samimi pozlar içindeki görüşmelerinden sonra vahşeti andıran bu saldırıların başlatılmış olmasını da anlamıyoruz. Hâlbuki Türkiye kamuoyuna çok olumlu mesajlar verilmişti. Demek ki bunlar da bir kandırmaca ve aldatmacaymış. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni yönetenlere, hükümet edenlere sözümüz şudur: PKK’nın ve onun uzantılarının Kobani'deki PYD varlığına sahip çıktığı kadar Suriye’deki Türkmen varlığına sahip çıkamayacak kadar mı acziyet içerisindesiniz. Ya da bizim ve kamuoyunun bilmediği hangi oyunlar oynanmakta, planlar uygulanmakta.

Bizler bütün Türk Milleti olarak devletimizin ve Suriye’deki Türkmen kardeşlerimizin yanındayız. Yeter ki siz cesaretle gerekli adımları atın ve oradaki Türkmen varlığını koruyun. 

Rusya uçaklarıyla gelip benim oradaki Türkmen kardeşlerimi bombalıyorsa, benim uçaklarım ne işe yarıyor? Rusya’ya bir nota verilerek eğer bu saldırıları durdurmazsa Türkiye’nin havadan ve karadan askeri operasyonlara başlayacağı ve net bir şekilde karşılık verileceği, bu saldırılara göz yumulamayacağı ifade edilmelidir. Bu saldırılar durmazsa Türkiye uluslararası güçlere, NATO’ya, Birleşmiş Milletler'e çağrı yaparak saldırılara karşılık vermelidir.

Bu saldırılarda hayatını kaybeden Türkmen kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar niyaz ediyorum. Rabbim şu anda orada ağır saldırılar altında kalan kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun."

BBP Genel Başkanı Destici'nin konuşması esnasında sınırdaki bomba sesleri de duyuldu. Destici, Yayladağı'ndaki Türkmen Derneği'ni ziyaret ederek, buradaki yetkililerden bilgi aldı. Ardından Destici, Yayladağı merkezden sınır hattına gitti.
Kaynak: Haberler

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI