Bugun...


DANIŞTAY’IN KARARI, İSPARK’I DA ETKİLEYEBİLİR!

facebook-paylas
Tarih: 11-03-2015 10:34
         
DANIŞTAY’IN KARARI, İSPARK’I DA ETKİLEYEBİLİR!

Burdur Belediye Meclisi 2010’da aldığı bir kararla Burdur’un caddeleri ve sokaklarını ücretli otopark haline getirerek kiraya verdi ve sokaklara araç park etmek isteyen vatandaşlardan bedel tahsil edilmeye başlandı. Belediye Meclisi’nin bu kararı, Burdur Tüketicileri Koruma Derneği (BURTUKODER) tarafından 16.05.2012 tarihinde Isparta İdare Mahkemesi’nde iptal istemiyle dava konusu edildi ama dava reddedildi. Kararı temyiz eden Dernek, Danıştay 8. Dairesi tarafından alınan bozma kararıyla Burdurlu tüketicilerin yüzünü güldürdü; böylece Burdur’da cadde ve sokaklara aracını bırakmak isteyen vatandaşlar para ödeme yükümlülüğünden kurtuldu. Peki, İstanbul’da her gün 200.000’den fazla araca ücret kesen İSPARK’ı da aynı akıbet mi bekliyor? Bu soruyu Şenel Hukuk Bürosu’ndan Avukat Necip Şenel’e yönelttik.

Cadde ve sokakların ücretli otoparka çevrilemeyeceği yönündeki Danıştay kararı İSPARK’ı nasıl etkiler?

Burdur Belediye Meclisi 08.04.2010 tarihinde aldığı bir kararla Burdur’un caddeleri ve sokaklarını ücretli otopark haline getirerek kiraya verdi ve caddelere ve sokaklara araç park etmek isteyen vatandaşlardan bedel tahsil edilmeye başlandı. Burdurlu tüketiciler durumdan rahatsız olunca, Belediye Meclisinin bu kararı Burdur Tüketicileri Koruma Derneği (BURTUKODER) tarafından 16.05.2012 tarihinde Isparta İdare Mahkemesi’nde iptal istemiyle dava konusu edildi ama dava reddedildi. Dernek kararı temyiz etti ve Danıştay 8. Dairesi tarafından alınan bozma kararıyla, Burdur’da cadde ve sokaklara aracını bırakmak isteyen vatandaşlar para ödeme yükümlülüğünden kurtuldu. Peki, İstanbul’da yaşayan ya da İstanbul’a uğramış olan herkesin bir şekilde karşılaştığı, her gün 200.000’den fazla araca ücret kesen İSPARK’ı da aynı akıbet mi bekliyor?

Konuyla ilgili görüş aldığımız Şenel Hukuk Bürosu’ndan Avukat Necip Şenel “İSPARK, İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğünde İSPARK İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret Anonim Şirketi adıyla kayıtlı bir şirket. Şirketin faaliyeti, daha önceleri halk arasında değnekçi olarak bilinen otopark mafyasının elinden alınan sokak aralarını belediye eliyle mutenalaştırarak ücretli otopark alanları haline getirmekten ibaret. Bu faaliyetin tamamen hukuki olduğunu söylemekse kolay değil. Zira “sokak” ve “cadde” ibareleri pek çok yönetmeliğin ve kanunun tanımlar maddesinde tanımlandığı şekliyle, bir veya iki tarafına binaların sıralandığı, yayaların ve/veya araçların geçmesi için ayrılan, başı ve sonu belirli bir yol demektir. Görüldüğü gibi tanımda araçların ve/veya yayaların “geçişi” öngörülmüşken, “park etmeleri,” orada “durmaları” öngörülmemiştir. Danıştay da Burdur kararında yolların, sokakların ve caddelerin asıl amacına uygun olarak kullanılması gerektiğini, buraları park alanı olarak kullanmanın asıl amacı da önleyebileceğini belirterek iptal kararı vermiş.” dedi.

“Çifte ücretlendirmeye ve haksız kazanç söz konusu”

“Kamusal alan niteliğinde cadde ve sokakların ticari faaliyet konusu yapılarak ücrete tabi kılınması, üstelik bunun bir piyasa tekeli görünümünde iştirak edilmesi de sorunlu görünüyor.” diyen Avukat Necip Şenel, “ Ayrıca, 1993 yılında kabul edilen Otopark Yönetmeliği’nin mali hükümleri uyarınca bina inşası sırasında alınan yüksek tutardaki otopark bedelinden de bahsetmek gerekiyor. Bu bedel karşılığında belediyelerin otopark inşa etmesi gerekirken bu hizmet yerine getirilmediği gibi, vatandaşların araç park etmek için İSPARK’a tekrar ücret ödemek zorunda bırakılması, çifte ücretlendirmeye ve haksız kazanca işaret ediyor.” şeklinde konuştu.  

“İSPARK bir gün otopark ücreti tahsil etme yetkisini yitirebilir.”

İSPARK’ın bu kararla otomatikman kapandığını ve artık otopark hizmeti için tahsilât yapamayacağını söylemenin mümkün olmadığını ifade eden Avukat Şenel, “Öncelikle, Burdur’a dair Danıştay kararı Burdur için uygulanır. Fakat diğer illerdeki tüketici derneklerinin ya da vatandaşların aynı yönde başvurularda bulunup dava açmaları halinde o davalarda Burdur örneğini emsal göstermeleri ellerini güçlendirecektir. Bu davalardan birinin sonucunda İSPARK bir gün İstanbul’un caddelerinde ve sokaklarında otopark ücreti tahsil etme yetkisini yitirebilir.” dedi.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI