Bugun...


Damat damat olalı böyle işkence görmedi!
BURSA’da ’Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’ kapsamında, eski geleneklerin yaşatılması amacıyla gerçekleştirilen temsili köy düğünü, ilginç görüntülere sahne oldu.

facebook-paylas
Tarih: 13-04-2015 16:05
         
Damat damat olalı böyle işkence görmedi!

Damat tıraşı yapılırken, geleneklere göre damadın sabunlu yüzü başından aşağıya dökülen bir bakraç suyla yıkandı. Ardından arkadaşları damadın başında yumurta kırıp, un ve tuz döktü. Bununla da yetinmeyen köyün gençleri, bu kez de damadın üzerindeki kıyafetleri yırtarak parçaladı. Üzeri yumurta, un ve tuzla kaplanan, kıyafetleri parçalanan damat, ardından köy meydanındaki çeşmenin yalağına yatırılarak yıkandı.

Merkez Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 11’ncisi düzenlenen, Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri, Çağlayan ve Nilüfer Mahallesi’nde yapılan Köy Düğünü Geleneği ile devam etti. Aralarında Belediye Başkanı AK Partili Mustafa Dündar’ın da bulunduğu kalabalığın, Çağlayan Mahallesi’nde oturan gelini kız evinden alınmasıyla tören başladı. Davetlilerin toplandığı köy meydanında, gelin alayının kız evine hareketinden önce bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Fetih Şenlikleri kapsamında gerçekleştirilen köy düğünü etkinliğinin, aynı zamanda etkinliğe ev sahipliği yapan köylerin tarihini gün yüzüne çıkartan bir çalışmaya da vesile olduğunu söyledi. Dündar etkinliğe Almanya’dan, Bosna’dan, Makedonya’dan, Filistin’den konukların da geldiğini açıkladı.

Milliyet
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI