Bugun...


ÇİNLİLER TÜRK KÜLTÜRÜYLE ZÜCHEX’TE TANIŞACAK!
Züccaciye sektörünün çatı derneği ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği)’in destekçisi olduğu 29. ZÜCHEX Fuarı, 13 Eylül Perşembe günü TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde kapılarını açmaya hazırlanıyor. Avrasya’nın en büyük züccaciye fuarı ZÜCHEX için Çinliler gelerek Türk sofra kültürü tanıtılacak. Fuarda 1,5 milyar Doların üzerinde iş hacminin gerçekleşmesi bekleniyor.

facebook-paylas
Tarih: 12-09-2018 18:51
         
 ÇİNLİLER TÜRK KÜLTÜRÜYLE ZÜCHEX’TE TANIŞACAK!

Züccaciye sektörünün Avrasya’daki en büyük fuarı, Avrupa’nın 3. büyük fuarı ve dünyadaki sayılı fuarlarından 29. Uluslararası Züccaciye & Ev Eşyaları ve Elektrikli Ev Gereçleri Fuarı (ZÜCHEX), 13 Eylül Perşembe günü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açmaya hazırlanıyor. 16 Eylül Pazar gününe kadar sürecek Ortadoğu'dan Balkanlar'a, Avrupa ve Güney Afrika'dan, Rusya ve Türki Cumhuriyetlere kadar çok sayıda yabancı katılımcının yer aldığı fuar, 120 bin metrekarelik bir alan üzerinde 550’nin üzerinde katılımcı ile gerçekleşiyor. ZÜCHEX, son 10 yılda ihracatını yüzde 82 artırarak, dünya genelinde tam 206 ülkeye ürün satışı başarısına imza atan züccaciye sektörünü, TÜYAP Beylikdüzü’nde buluşturuyor. Toplam 14 salonda 120 bin metrekare alana yayılan ZUCHEX 2018’e, 29 bin profesyonelin ziyaret etmesi bekleniyor. Kurulduğu 2004 yılından beri fuarın destekçisi olan ve sektör ihracatının yüzde 90’ını üyeleri tarafından gerçekleştiren  ZÜCDER’in Başkanı İsmail Erdoğan, ZÜCHEX için şu açıklamalarda bulundu: “Züccaciye sektörü, son dönemin en hızlı büyüyen sektörlerden biri oldu. Sektörün büyümesinde 28 yıldır düzenlenen ZÜCHEX’in katkısı yadsınamaz. ZÜCDER olarak 2004 yılından beri fuara destek veriyoruz ve ZÜCDER olarak şunu savunuyoruz: ‘Büyük bir dernek varsa büyük bir sektör, büyük bir sektör varsa büyük bir fuar var demektir.’ ZÜCHEX’de ZÜCDER üyelerimiz, hem yurt içi hem yurt dışı önemli iş bağlantıları kurduklarını ifade ettiler. Sektördeki ihracatın yüzde 85-90’ının dernek üyelerimiz tarafından gerçekleştiğini düşünürsek, fuarın bizim açımızdan önemi daha iyi anlaşılacaktır.” derken, sektörün 2017 yılını 4,2 milyar Dolar ihracatla kapattığını ve 2018 hedefinin ise 5 milyar Dolar olduğunu kaydetti. 2,9 milyar Dolar ile dış ticaret fazlası veren ender sektörlerden biri olduklarını ifade eden Erdoğan, fuarda 1,5 milyar Doların üzerinde iş bağlantısı kurmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

 

Çinliler, ZÜCHEX’te!

Bu sene hedeflerinin Çin olduğunun belirten Erdoğan, “İthalatımızın yüzde 46’sını Çin’den gerçekleştiriyoruz. En çok markalaşan sektörümüz, Çin konusunda da atak davranarak oyunu tersine çevirmeye başladı. Son 10 yılda yaptığımız ihracat yüzde 2.200 arttı. Geçtiğimiz yıla göre de ithalatımızda yüzde 10’luk bir azalma söz konusu. İhracatımızın çoğunu endüstriyel mutfaklar ve elektrikli küçük ev aletleri oluşturmaktadır. Pazardaki en büyük avantajımız, ülkemizin bir Avrupa ülkesi olarak değerlendirilip marka değeri yüksek ürünleri daha uygun fiyata sunmamız.” diyerek, Çin’den satınalmacıların bu sene fuarda ağırlık kazandığının altını çizdi.

 

Bu sene fuarda neler olacak?

Her sene birbirinden farklı organizasyonların yapıldığı ZÜCHEX’te, 2019 zücaciye trendleri gözler önüne serilirken, 15 Eylül Cumartesi günü ise “Türk Kahvesinde Yeni Ufuklar” sloganıyla Türkiye’nin ilk kahve harmanı yarışması düzenlenecek. Türk Kahve Kültürü ve Araştırmaları Derneği tarafından düzenlenen fuarda katılımcılar duayen isimlerden oluşan jüriye beğendirmeye çalışacaklar. Diğer bir yandan ise fuara katılan markaların yöneticileri fuar alanında kurulan özel atölyede hünerlerini sergileyecekler. Tabak, fincan gibi züccaciye ürünlerini boyayarak farklı tasarımlar ortaya çıkarmaya çalışacaklar. Şık bir sofra nasıl kurulur da yine fuarda ortaya çıkacak. Fuar katılımcıları özel sofralar hazırlayarak, hangi masanın şık olmaya çalıştığını ortaya çıkaracaklar. Türk Mutfağı’nın zenginliğini vurgulamak üzere Mutfak Dostları Derneği’nin desteğiyle düzenlenen “Anadolu Tadında Lezzetler” etkinliğinde ise down sendromlu gençler mutfaktaki hünerlerini sergileyecekler.
Kaynak: İkinci Bölge Haber

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek,
hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer
almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın
kuruluşlarıdır


loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI