Bugun...


Çin'de Uygur Türklerine oruç yasağı kaygı verici

facebook-paylas
Tarih: 30-07-2015 21:34
         
Çin'de Uygur Türklerine oruç yasağı kaygı verici

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Çin'in Şincan Uygur Özerk bölgesinde yaşayan Uygur Türklerinin Ramazan ayında oruç tutmalarının yasaklandığına yönelik haberler 'üzücü' olarak nitelendi.

Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada Türkiye'nin Çin'in toprak bütünlüğünü önemsediği ifadesi de yer alırken, bölgedeki Uygur Türklerinin ibadetlerinin yasaklanmasının kaygı verdiği olduğu kaydedildi ve konunun Çin'in Ankara Büyükelçisi'ne iletildği de belirtildi.

Şincan bölgesinde güvenlik güçleri ve ayrılıkçılar arasında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı son aylarda artmıştı.

Çin, tırmanan şiddet olaylarından 'radikal İslamcı militanların' sorumlu olduğunu savunuyor ve bu nedenle de Ramazan ayında oruç tutulmasını yasaklıyor.

Çin hükümeti geçen yıl da Ramazan ayında benzer bir uygulamaya gitmiş veMüslüman öğrencilerin yemek yemeye zorlandıkları belirtilmişti.

Çin hükümeti inanç özgürlüğüne saygı duyduğuna yönelik açıklamalar yapsa da sadece resmi olarak ibadethane olarak tanımlanmış yerlerde ibadete izin veriliyor.

Çin'de aralarında Uygur Türkleri'nin de bulunduğu toplam 20 milyon Müslüman yaşıyor.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI