Bugun...


Celalettin Cerrah ifadeye çağrıldı
Dönemin İstanbul İl Emniyet Müdürü olan Celallettih Cerrah, Hrant Dink cinayeti soruşturmasında kaqsamında ifade verecek.

facebook-paylas
Tarih: 06-11-2014 16:16
         
Celalettin Cerrah ifadeye çağrıldı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink Cinayetinde, Adalet Bakanlığı nın kamu görevlilerinin soruşturulmasının önünü açmasının ardından dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah‘ın da aralarında bulunduğu 9 kamu görevlisi ‘şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Öte yandan savcılığın, Dink Cinayeti ne ilişkin Ankara ve Trabzon da bulunan bazı isimlere de tebligat gönderdiği öğrenildi.
Dink Ailesi nin avukatı Hakan Bakırcıoğlu, baştan beri kamu görevlilerinin sorgulanması taleplerinin bulunduğunu, geç de olsa bu taleplerinin yerine getirilmeye başlanmasının önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.

ADALET BAKANLIĞI İZİN VERDİ, SAVCILIK HAREKETE GEÇTİ

Adalet Bakanlığı, İstanbul Eski Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve 6 polisin, Hrant Dink cinayetinden soruşturulmasına izni vermesinin ardından savcılık harekete geçti. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Yusuf Hakkı Doğan, Cerrah ın da aralarında bulunduğu 9 kişiyi ‘şüpheli sıfatıyla ifadelerine başvurulmak üzere tebligat gönderdi. Öte yandan savcılığın, Dink Cinayeti ne ilişkin Ankara ve Trabzon da bulunan bazı isimlere de tebligat gönderdiği öğrenildi. Cerrah ın da aralarında bulunduğu 9 kişinin önümüzdeki günlerde Dink Cinayeti ne ilişkin ifade vermesi bekleniyor.

DİNK AİLESİNİN AVUKATI: GEÇ DE OLSA…

nın telefonla ulaşığı Dink Ailesi nin avukatı Hakan Bakırcıoğlu baştan beri kamu görevlilerinin sorgulanması taleplerinin bulunduğunu, geç de olsa bu taleplerinin yerine getirilmeye başlanmasının önemli bir gelişme olduğunu ifade etti. Bakırcıoğlu, Cerrah ın da aralarında bulunduğu bu isimlerin sorgulanmasının AİHM, Anayasa Mahkemesi, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi ile Başbakanlık Teftiş Kurulu kararları ile artık bağlayıcı hale geldiğinin altını çizdi.

DİNK AİLESİ 3 YIL ÖNCE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Hrant Dink in ailesinin avukatları, 2011 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı na yaptıkları başvuruda, cinayette ihmali bulunduğunu öne sürdükleri eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul eski İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü nde görevli 6 polis hakkında suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma izni için İstanbul Valiliği ne başvurdu, ancak valilik soruşturma izni vermedi. Valiliğin bu kararı üzerine soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Dink in ailesinin avukatları, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi ne başvurarak bu kararın kaldırılmasını istedi. Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 21 Mayıs 2014 tarihli kararı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nın “Kovuşturmaya yer olmadığına” dair kararını kaldırdı.

BAKANLIK SORUŞTURMANIN YÜRÜTÜLMESİ İÇİN İZİN VERMİŞTİ

Bu karar üzerine 4 Haziran 2014 tarihinde Adalet Bakanlığı na başvuran İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi nin kararının ‘kanun yararına kaldırılmasını istedi. Adalet Bakanlığı, 16 Temmuz 2014 tarihli kararı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nın bu talebini yerinde bulmayarak reddetti. Bakanlık, soruşturmanın yürütülmesi için dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı na geri yolladı.

Hrant Dink davası sil baştan!İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI