Bugun...


Canlı Bombanın IŞİD Bağlantısı Çıktı
Sultanahmet’te kendini patlatan canlı bomba Ramazova'nın, eylem sonrası ele geçirilen cep telefonunda IŞİD izi...

facebook-paylas
Tarih: 09-01-2015 16:39
         
Canlı Bombanın IŞİD Bağlantısı Çıktı

Sultanahmet’te kendini patlatan canlı bomba, Haziran 2014’te Türkiye’ye giriş yaptı. Birkaç kez Suriye’ye giriş çıkış yaptı. Telefonundan IŞİD teröristleriyle birlikte fotoğrafları çıktı.

Türkiye ve dünya gündemine oturan Sultanahmet bombacısının Rus uyruklu Diana Ramazova olduğunu duyuran Vahdet, intihar eylemcisine ilişkin yeni bilgilere ulaştı.

Önceki gece geç saatlerde bombacının kimliğinin tespit edilmesinin ardından istihbarat birimleri, Ramazova'nın Türkiye'ye Moskova üzerinden İstanbul'a giriş yaptığı ve bir kaç kez Suriye'ye giriş-çıkış yaptığını belirledi. Soruşturmayı yürüten yetkililer, Ramazova'nın intihar eyleminden sonra ele geçirilen cep telefonunda Suriye'de IŞİD bayrağı altındaki ve IŞİD militanları ile çekilmiş fotoğraflarına da ulaştı.

CEP TELEFONU İNCELENDİ

Dünyada bir çok ülkede kan dökmeye devam eden IŞİD terör örgütünün parmağı, geçtiğimiz salı günü Sultanahmet'te İstanbul Emniyet Müdürlüğü Turizm Şube Müdürlüğü’ne düzenlenen kanlı intihar saldırısında da ortaya çıktı. MİT, Emniyet İstihbarat ve Terörle Mücadele ekipleri, saldırının olduğu gece geç saatlerde, saldırganın Rus uyruklu Diana Ramazova olduğunu tespit etti.

MOSKOVA’DAN İSTANBUL’A

Ardından yapılan araştırmada Ramazova'nın 2014 Haziran ayının ortalarında Türkiye'ye, Moskova üzerinden İstanbul'a uçakla geldiğini tespit etti. Ramazova'nın intihar eyleminden sonra geriye kalan Rus pasaportu ve uzun süredir Türkiye'de kullandığı cep telefonu ele geçirildi. Bu cep telefonunun IP numarası üzerinden hangi GSM operatörlerinin hatlarının kullanıldığı araştırılırken, kullandığı hatların da HTS raporları çıkartılıyor. Türkiye'deki kimlerle bağlantı kurduğu ve kimlerden ne konularda destek aldığı da araştırılıyor.

KİLİS ÜZERİNDEN SURİYE’YE

İstihbarat birimleri, bu ilk teknik takip incelemelerle canlı bomba 28 yaşındaki Diana Ramazova'nın İstanbul'da bir ay kadar kaldıktan sonra Kilis'e geçtiğini belirledi. Ramazova'nın Kilis'in Elbeyli ilçesinde bir süre araştırma yaptığı, ardından Suriye'ye geçtiği anlaşıldı. Ramazova'nın bu geçişleri sırasında IŞİD terör örgütü militanlarıyla görüştüğü tespit edildi.

CEP TELEFONUNDAN IŞİD ÇIKTI

İstihbarat birimleri Ramazova'nın Moskova, Türkiye ve Suriye'de kimlerle bağlantı kurduğundan ailesine kadar tüm ilişkileri araştırmaya devam ediyor.

Karnındaki iki aylık bebeği ile karakol içerisinde yaptığı eylem sonrasında vücudunun alt kısmı tamamen parçalanan intihar eylemcisi Ramazova'nın elleri de parçalandı. Kopan parmaklardan parmak izi tespiti yapılmaya çalışılırken, hasar gören pasaportu da incelemeye alındı.

Ayrıca Ramazova'dan alınan örneklerle de DNA incelemesi yapılıyor. Öte yandan eylem sonrası ele geçirilen cep telefonundan Ramazova'nın IŞİD izi çıktı. Vahdet'in haberine göre, Ramazova bir kaç kez Kilis'in Elbeyli ilçesinden Suriye'ye giderek IŞİD bayrağı altında fotoğraf çektirirken, IŞİD terör örgütü militanlarıyla da hatıra fotoğrafı çektirdi. Fotoğraftaki kişiler hakkında kimlik tespiti için çalışma yapılıyor.

Vahdet
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI