Bugun...


Çanakkale Boğazı'nda lüfer akını
ÇANAKKALE Boğazı’nda lüfer akını olta balıkçıların yüzünü güldürdü. Sahil olta balıkçılarıyla dolarken, lüfer bolluğu nedeniyle her akşam yüzlerce tekne denize açılıyor.

facebook-paylas
Tarih: 13-11-2014 15:14
         
Çanakkale Boğazı'nda lüfer akını

Karadeniz’de yumurta bırakarak daha sıcak sulara sahip Ege’ye göç için yola çıkan lüfer, Çanakkale’de bu sezon ağ balıkçısını çok memnun etmedi. Ancak boğazda Yat Limanı ile Nara Burnu arasında yatak yapan göç balığı lüfer sürüsü nedeniyle olta balıkçısına adeta piyango vurdu. Çanakkale Boğazı’nın Yat Limanı ile Nara Burnu arasında kalan bölümüne yataklayan lüfer sürüsü olta balıkçısını harekete geçirdi. Zargana, sardalya ve izmarit gibi balıkları yem yaparak oltalarını denize salan balıkçıların yakaladığı lüfer sayısı bir günde 10 binleri buluyor. Lüferin boğazda yatak yaptığını duyan olta balıkçıları 4 gündür bölgeye akın ediyor.

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte denize açılan balıkçılar, önce canlı yem yakalıyor. Canlı yem bulamayan ise kasalarca sardalya alarak yem yapıyor. Hava kararmaya başladığı dakikalarda boğazda adeta Kabotaj Bayramı’nı andıran görüntülere sahne oluyor. Çanakkale’nin birçok Limanından "Vira Bismillah" diyerek demir alıp lüfer avına çıkan teknelerin sayısının 200’ü aştığı akşam oluyor. Dar bir alanda oltayla yapılan ava bu kadar çok tekne katılınca ilginç görüntüler ortaya çıkıyor. Tekneler denizcilerin deyimiyle ’borda bordaya’ av yapmak zorunda kalıyor. Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı’na bağlı ekipler, boğazdan transit geçiş yapan gemilere çapariz vermemeleri için tekneleri sürekli denetliyor.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI