Bugun...


Buski'den 'HİLELİ Analiz' Uyarısı
BURSA Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, son günlerde bazı su arıtma cihazı satıcılarının hileli analiz yöntemleriyle ürün pazarlama tekniklerine başvurduklarına işaret etti.

facebook-paylas
Tarih: 09-11-2016 18:12
         
Buski'den 'HİLELİ Analiz' Uyarısı

Yapılan sahtekarlığın tüketicileri kandırma yoluyla ürün pazarlama esasına dayandığına işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Su arıtma cihazı tanıtımı yapan kişiler, bir bardak çeşme suyuna iki tane elektrot daldırıp bunları bir pile (veya elektriğe) bağlayarak, sistemi çalıştırdığında suyun içerisinde kahverengimsi bir renk ve çökeltilerin meydana gelmesini, suyun sağlıksız olduğuna delil olarak sunmaktadır. Arıtma cihazından alınan suda ise bu tür bir değişikliğin oluşmaması ve pazarlamacının bu renk değişiminin ve çökeltilerin sudaki kirliliğin bir göstergesi olarak takdim etme gayreti ise tüketiciyi aldatmaya yönelik sahtekarlığın ikinci aşamasını oluşturmaktadır. Bu renk değişimi ve çökelti oluşumunun mekanizması şu şekilde özetlenebilir. Yapılan işlem, ilköğretimde çocuklara gösterilen ve yaptırılan basit bir elektroliz olayıdır, ancak kullanılan metal elektrotlardan birisi bu tanıtım düzeneğinde özel olarak hazırlanmıştır.

Elektroliz olayında kullanılan elektrotlar genelde çelik veya benzeri bir metalden üretilirken, burada anot ucunda kullanılan elektrot yüksek miktarda demirle kaplanmıştır. Bu durum sudaki klorürün demirle reaksiyona girerek bariz bir sarımsı kahverengi renk değişimi ve çökelti meydana getirmektedir. Ancak ters osmozla çalışan arıtma sistemleri suyun iletkenliğini ve özellikle de klorürü ileri derecede azalttıklarından renk değişimi ve çökelti oluşmayacaktır. Eğer arıtma cihazından alınan suya az miktarda sofra tuzu atılırsa renk değişimi ve çökelti oluşumunun bu suda da olduğu kolayca görebilir. Yani sudaki renk değişimi ve çökelti kirlilikten değil, vücudun dengesi için suda bulunması son derece önemli olan klorür gibi doğal bir iyonun doğal olmayan bir şekilde serbest demirle reaksiyona sokulmasından kaynaklanmaktadır."

 

HABERLER

 
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI