Bugun...


Bor Araştırmasına TÜBİTAK'tan Destek
Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ünal Şen’in, bor madeniyle ilgili araştırma projesine Türkiyea Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) destek verecek.

facebook-paylas
Tarih: 28-12-2014 15:09
         
Bor Araştırmasına TÜBİTAK'tan Destek

Doç. Dr. Ünal Şen’in, 'Yeni Bor Ürünlerinin, Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi ve Kullanım Alanlarının Yaygınlaştırılması' başlıklı projesinde, metan ve hidrojen depolamak için yüksek yüzey alanı olan bor esaslı gözenekli malzemelerin tasarlanması ve sentezlenmesi çalışmaları yürütülecek. Doç.Dr. Şen’in projesi, TÜBİTAK’ın yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) tarafından da destekleniyor.

Proje hakkında bilgiler veren Doç.Dr. Şen, fosil yakıtların kullanımının çevre sorunlarına neden olduğunu belirterek, temiz yakıtlar üzerine araştırmaların son yıllarda hız kazandığını söyledi. Hidrojen ve metan yakıtlarının gelecek vaat eden alternatif enerji taşıyıcılar olduğunu dile getiren Doç.Dr. Şen, şu bilgileri verdi:

“Her iki gazın ağırlıkça yanma ısısı benzinden daha yüksek. Daha önemlisi, metan benzine göre daha düşük karbon emisyonuna, hidrojen ise sıfır karbon emisyonuna neden olmaktadır. Hidrojen ve metanın alternatif yakıt olarak ticari hale gelmesindeki en büyük engel ucuz ve güvenli depolama yöntemlerinin yeterince geliştirilmemiş olmasıdır.’’
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI