Bugun...


BM’ye Bayırbucak mektubu
Suriye’deki Bayırbucak Türkmen bölgesindeki çatışmalardan kaçan 1500 kişi Türkiye sınırında. Ankara, Rusya destekli operasyonun BM'de görüşülmesi için BM Dönem Başkanlığı'na mektup gönderdi.

facebook-paylas
Tarih: 21-11-2015 21:31
         
BM’ye Bayırbucak mektubu

Ankara’nın Suriye ordusunun Bayırbucak Türkmen bölgesinde düzenlediği operasyona tepkisi sürüyor. Rus bombardıman uçaklarının da desteklediği saldırılar hakkında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı'na mektup gönderen Türkiye, BM'nin bir an önce Bayırbucak Türkmenlerine yapılan saldırıları ele almasını talep etti.

Anadolu Ajansı’nın Başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı habere göre, diğer yandan Rus tarafıyla da temas sürdürülerek konuyla ilgili hassasiyet net bir şekilde iletildi.

Yetkililer, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun da dün gece yarısından sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'i aradığını; bu görüşmede durumla ilgili değerlendirme yapıldığını belirtti.

Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüşerek Bayırbucak’taki son durumla ilgili bilgi aldı.

‘1500 Türkmen sınırda’

Hatay Valisi Ercan Topaca, Suriye'deki Bayırbucak Türkmen bölgesindeki çatışmalardan dolayı Türkiye sınırına kaçan Suriyelilerle ilgili gelişmeleri yerinde görmek üzere Yayladağı’na gitti. Topaca, basın mensuplarına bölgedeki durumla ilgili bilgi verdi:

"Bugün itibariyle yaklaşık bin 500 Türkmen kardeşimiz sınıra gelmiş durumda. Onların her türlü ihtiyaçlarının karşılanması; süratle çadır, battaniye, gıda ihtiyaçlarının karşılanması noktasında tedbirlerimizi aldık.

Bütün kamu ve kurum ve kuruluşları bu iş için seferber. Hükümetimizin talimatları doğrultusunda, Türkmen kardeşlerimizin öncelikle ihtiyaçlarının süratle karşılanması, yaralıların alınması, orada bir risk varsa onların sınırdan içeri alınması dâhil olmak üzere gerekli alt yapıyı hazırlıyoruz. Sınırın bu tarafına geçmek isteyen herkesi, onların barınabileceği, yaşayabileceği çadır kentleri de bir taraftan hazırlıyoruz."

Vali Topaca, büyük bir göç beklenip beklenmediğine dair soruya "Önümüzdeki günlerde çatışmalar yoğunlaşırsa bir miktar daha geliş olacağını düşünüyoruz ve onun planlanmasını yapıyoruz. Rakam konusunda da oradaki toplam nüfusa baktığımız zaman 15 bin civarında Türkmen var. Tabii Arap kökenli olanlarda var. Toplamda 30 - 35 bin civarında bir nüfus olduğunu tahmin ediyoruz. Onların ne kadarı bu tarafa gelir onu tahmin etmeye çalışıyoruz ve bu yönde hazırlık yapıyoruz. Kesin rakamlar söyleyemiyoruz" cevabını verdi.

Rus bombardıman uçaklarının desteklediği Suriye ordusunun Türkmen Dağı’nı ele geçirip geçirmediği yönündeki soruya da yanıt veren Topaca, “Biz o tür konulara çok girmiyoruz. O konuyu askeri makamlarımız, hükümetimiz takip ediyor. Tahmin ediyorum o konuda hükümetimiz bir açıklama yapacaktır " dedi.

Topaca, çatışma bölgesinden Türkiye’ye dün itibariyle 17 yaralı geldiğini söyledi.
Kaynak: Al Jazeera

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI