Bugun...


Binlerce öğretmen görevden alındı, dekanların istifası istendi

facebook-paylas
Tarih: 19-07-2016 17:18
         
Binlerce öğretmen görevden alındı, dekanların istifası istendi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından çeşitli kamu kurumlarındaki görevden alma furyası sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı 15 bin 200 personelin görevden alındığını duyurdu.

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) ülke genelindeki devlet ve vakıf üniversitelerinde görev yapan 1577 dekanın istifa etmesini istedi. Dekanların 1176'sı devlet, 401'i ise vakıf üniversitelerinde görev yapıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda 492, Milli İstihbarat Teşkilatı'nda da pasif görevlerdeki 100 personel görevden alındı.

Bu arada Anadolu Ajansı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personelinden 399 kişinin açığa alındığını belirtti. TRT'de de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 370 kişiyle ilgili soruşturma başlattığı duyuruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı: "Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı kamu personeline yönelik olarak kapsamlı bir çalışma yürütülmektedir. Bugün itibarıyla, Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 15 bin 200 kamu personeli açığa alınmış, bu kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır" açıklamasını yaptı.

Reuters haber ajansı da Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bir yetkiliye atfen, özel okullarda çalışan 21 bin öğretmenin lisanslarının askıya alındığını duyurdu.

Diyanet ve MİT'te görevden almalar

Diyanet'ten yapılan açıklamada, "Merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatında her kademede görev yapan personelden darbe girişiminde bulunan FETÖ/PDY ile ilişkili 492 görevlinin, din hizmetlerinin toplumsal hassasiyeti dikkate alınarak haklarında inceleme ve soruşturma yapılmak üzere görevlerinden uzaklaştırıldığı" belirtildi.

Milli İstihbarat Teşkilatı'nda'da pasif görevde bulunan yaklaşık 100 personel görevden alındı.

Öte yandan, Radyo Televizyon Üst Kurulu da (RTÜK) olağanüstü bir toplantı yaparak Gülen Cemaati ve darbe girişimiyle ilişkili olduğu tespit edilen tüm radyo ve TV'lerin yayın hak ve lisanslarını iptal etti




Kaynak: BBC

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI