Bugun...


Bayır Bucak düştü

facebook-paylas
Tarih: 21-11-2015 07:47
         
Bayır Bucak düştü

Suriye'de ağır saldırı altındaki Türkmen Dağı düştü. 15 gündür Bayır Bucak'a saldıran Rusya-Esad-İran-Hizbullah güçleri yüzlerce yıldır Türkmen toprağı olan Bayır Bucak genelinde hakimiyet kurdu. Bölgedeki 25 bin sivil, katliam tehdidiyle yüz yüze

Hatay'ın güneyindeki Bayır-Bucak Türkmenler'i katliam tehdidiyle karşı karşıya. Rus uçaklarının ağır bombardımanı ve İran'ın binlerce milis desteğiyle Türkmen Dağı'nda ilerleyen Suriye ordusu, bölgedeki yüzlerce yıllık Türk varlığına son vermek üzere. Topraklarını savunan muhalifler, hiçbir IŞİD'linin bulunmadığı bölgeyi 15 gündür bombalayan Rus uçaklarının bombaları altında geri çekilmek zorunda kaldı. İran destekli rejim militanları Türkmen Dağı'na girdi. 

TÜRKİYE SINIRINA AKIN BAŞLADI

Esad ordusunun stratejik Gımam Tepesi'ni almasıyla ilk adımını attığı Bayır Bucak harekatında, bölgenin merkezi durumundaki Kızıldağ'ın da alınmasıyla Bayır Bucak genelinde Rusya-Esad hakimiyeti kuruldu.

 10 bin sivil, bombalara hedef olmamak için Türkiye sınırına akın ederken, Bayır Bucak'taki 25 bin kadar Türkmen'i katliam korkusu sardı.

BİR KOMUTAN ŞEHİT

Rejim güçleri, 15 gündür yoğunlukla süren harekatın ikinci dalgasını önceki gece saat 23:00 sıralarında başlattı. Fırınlık, Acısu, Nahmiye, Kastel, Maaf, Gımam ve 45'inci Tepe bölgesinden Türkmen Dağı'na yürümeye çalışan Esad güçlerinin en büyük yardımcısı yine Rus jetleri oldu. Herhangi bir IŞİD unsurunun bulunmadığı Türkmen bölgelerde muhalif tugayların üstüne bomba yağdıran Rus jetleri karadan Esad güçlerine alan açtı.

Bombardımanla birlikte Esad'ın ordusu yerleşim yerlerini ele geçirerek bölgenin merkezi olan Kızıldağ önlerine kadar ulaştı. Burada Türkmen tugaylarıyla çok şiddetli çatışmaların yaşandığı ifade edilirken çatışmalarda ön saflarda bulunan Sultan Abdulhamid Tugayı'nın komutanlarından Zekeriya Abdullah şehit oldu. Rusya'nın hava desteğiyle rejim ordusu Kızıldağ'ı da işgal etti.

DURUM DEĞİŞTİ

Türkmen Dağı'nda şiddetli çatışmalar sonrası Bayır Bucak'ın düşmesi, Suriye İç Savaşı'nın seyrini bütünüyle değiştirecek kapasitede. Bayır-Bucak'ı tamamıyla kontrol altına alarak Akdeniz sahilini güvenceye almak isteyen Esad, aynı zamanda İdlip, Cisr-el Şuur ve Halep'e de buradan bir koridor açmaya çalışıyor. Muhalif grupların birleşerek kurduğu Fetih Ordusu nisan ayında Cisr-el Şuur, mayısta ise İdlib'i almış ve Esad güçlerine ağır darbe indirmişti. Ülkenin en önemli kenti olan Halep'in yarısını da muhalifler kontrol ediyor.

''ARTIK BİR ŞEYLERİN YAPILMASI GEREK" 

 Gaziantep Beğdili Oğuz Boyları Fedarasyonu Genel Başkanı Faik Akyılmaz ise, "3,5 milyon Türkmen'in yaşadığı Suriye'de kardeşlerimizin kökünü yok etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Artık bir şeylerin yapılması gerek" dedi.

Akyılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayır Bucak Türkmenleri'ne gece-gündüz bomba atıldığını söyledi.

Yok edilmeye çalışılan Türkmenler'in elleri kollarının bağlı olduğunu ifade eden Akyılmaz, Türkmenlere güçleri yettiğince yardım yapmaya çalıştıklarını belirtti.

Akyılmaz, şöyle konuştu: "Onlar bizim canımız ciğerimiz. Yüreğimiz yanıyor. Gıda yardımları yapmaya çalışıyoruz. Yaralıları tedavi ediyoruz. Ama bu uluslararası bir mesele bizim elimizden de çok fazla bir şey gelmiyor. 3,5 milyon Türkmen'in yaşadığı Suriye'de kardeşlerimizin kökünü yok etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.
Kaynak: Haber7

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI