Bugun...


Bayık: Vazgeçtik artık yeter
Cemil Bayık: Ülke kurma hayalinden vazgeçtik. Artık Türkiye'ye karşı savaşmak istemiyoruz. Artık yeter diyoruz

facebook-paylas
Tarih: 09-04-2015 23:50
         
Bayık: Vazgeçtik artık yeter

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Alman yayın kuruluşları WDR ve NDR ile mülakatında, “PKK adına Alman halkından özür diliyorum. Bu tür eylemler bir daha asla olmayacak” sözleriyle 90′lı yıllarda Almanya da düzenlenen kendini yakma, otoban işgalleri gibi eylemlerden ötürü özür diledi. Bayık, örgütün artık bağımsız bir Kürt devleti kurulması amacını gütmediğini, siyasi bir çözüme ulaşılması için gayret ettiğini ifade etti. Deutsche Welle de yer alan habere göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grup Başkanı ve Dış Politika Sözcüsü Rolf Mützenich, IŞİD e karşı mücadele ve Bayık ın açıklamaları göz önünde bulundurulduğunda PKK nın konumunun yeniden değerlendirilebileceğini belirtti.

Cemil Bayık, “Artık Türkiye ye karşı savaşmak istemiyoruz. Artık yeter diyoruz. Savaşarak ne biz amaçlarımıza ulaşabildik, ne de Türk devleti” dedi. Mülakatı yapan basın mensuplarının Cemil Bayık ile Kandil Dağı nda bir araya geldiği bildirildi.

MÜTZENİCH: PKK ŞİDDETİ BIRAKMALI

PKK, Avrupa Birliği ve ABD nin terör örgütü listelerinde bulunuyor. SPD Meclis Grup Başkanı ve Dış Politika Sözcüsü Rolf Mützenich, IŞİD e karşı mücadele ve Bayık ın açıklamaları göz önünde bulundurulduğunda PKK nın konumunun yeniden değerlendirilebileceğini belirtti. Mützenich, “Bu açıklamalar yeni bir ses tonuna işaret ediyor ve örgütün yeni bir değerlendirmeye tabi tutulması için fırsat oluşturuyor” dedi. Mützenich, bunun için PKK nın inandırıcı ve kontrol edilebilir bir şekilde şiddetten vazgeçmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sözcü
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI