Bugun...


Barzani: İptal, referandumun yerini tutacak anlaşmaya bağlı
IKBY Başkanı Barzani, 25 Eylül referandumunu ertelemenin ancak Bağdat yönetimiyle yapılacak "referandumun yerini tutacak" bir anlaşmaya bağlı olduğunu söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 19-09-2017 19:16
         
Barzani: İptal, referandumun yerini tutacak anlaşmaya bağlı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Berzani, referandumun yerini tutacak bir alternatif sunulmadığı takdirde, 25 Eylül referandumunu ertelemenin imkânsız olduğunu belirtti. 

Barzani, Erbil'in Soran ilçesinde katıldığı "evet" mitingindeki  konuşmasında, "Referandumu sadece 'Bakın referandum düzenliyor' diye yapmıyoruz. Referandumdan amacımız, tüm dünyaya bağımsızlık istediğimizi belirtmek içindir."  dedi.

Referandumun ertelenmesi konusuna değinen Barzani, "Her zaman bunu söyledik: Eğer referandumun yerini tutacak bir teklif sunulursa hiç problem değil, ancak referandum gibi bir alternatif yoksa bunun ertelenmesi imkânsızdır." diye konuştu.

Sorunlarının uluslararası toplumla değil sadece Bağdat'la olduğunun  altını çizen Barzani, 25 Eylül referandumunu ertelemenin ancak merkezi yönetimle  referanduma denk bir anlaşma yapılmasına bağlı olduğuna dikkati çekti.

IKBY Başkanı, "Bağdat ile sorunları çözmemiz lazım. Bu da, şöyle  olabilir: Erbil ve Bağdat arasında, referandumun yerini tutacak ikili bir anlaşma yapılıp ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından desteklenir ve yerine getireceğine dair  garanti verilirse, o zaman referandumun alternatifi olur. Ancak size gerçeği  söylemem gerekirse Bağdat bu konuda istenilen şekilde adım atmış değil."  ifadelerini kullandı.

Barzani, iki-üç gün içinde referandumun ertelenmesine karşılık  teklifin sunulması halinde 25 Eylül'de kutlama yapacaklarını, aksi takdirde  referandum için sandık başına gideceklerini söyledi.

Somut garantiler istediklerini dile getiren Barzani, şunları kaydetti:

"Geçmiş yıllarda çok acı tecrübelerimiz oldu. Sözle verilen  garantilere güvenmiyoruz. Teklifin çok iyi bir dille yazılıp hiçbir ihtilafa yer  verilmemesi lazım. Bağdat ile diyaloğumuz artık bütçenin gönderilmesi veya filan  bakanlığın verilmesi şeklinde değil. Bu süreci geçtik. Bağımsızlık istiyoruz."
Kaynak: Milliyet

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI