Bugun...


Bakanlıktan bir ilk! Telefonlara bu mesaj geldi
İçişleri Bakanlığı, bayram tatilinde trafiğe çıkan vatandaşları SMS ile uyardı. Özellikle trafik kazalarının yoğunlaştığı bölgelerdeki mola noktalarında vatandaşların telefonlarına  “Bayramlarda en fazla ölümlü kazaların yaşandığı yol üzerindesiniz" mesajı geldi.

facebook-paylas
Tarih: 27-08-2017 16:51
         
Bakanlıktan bir ilk! Telefonlara bu mesaj geldi

10 günlük Kurban Bayramı tatilinde, trafik denetimlerini sıkılaştıran Bakanlık, bayramlarda en fazla ölümlü kazanın yaşandığı 5 nokta üzerindeki mola noktalarında, vatandaşların cep telefonlarına lokasyon bazlı otomatik SMS gönderdi. Mesajda, "Bayramlarda en fazla ölümlü kazaların yaşandığı yol üzerindesiniz. Lütfen kurallara uyun.Hız yapmayın.Arka koltukta da kemerinizi takın #FreneDeğilKuralaGüven Hayırlı Bayramlar" bilgileri yer aldi.

Bakanlık bu SMS'ler ile  vatandaşları, en çok ölümlü kazaların yaşandığı noktaya birkaç yüz km kala daha dikkatli olmasını sağlamayı hedefliyor İçişler Bakanlığı’nın trafiğin yoğun olduğu bölgelerdeki mola noktalarında vatandaşları SMS ile uyarması Türkiye’de bir ilk oldu.              

BAKANLIK RAKAMLARI PAYLAŞTI         

10 günlük Kurban Bayramı tatilinin ilk iki gününde gerçekleşen kazalarda yüzde 52, ölümlü kazalarda yüzde 74, yaralanmalı kazalarda ise yüzde 54 azalma meydana gelmiştir.

Son 9 yılda 9 gün bayram tatili olan  5 yılın (2008, 2010, 2013, 2015, 2016) Kurban Bayramı kaza verilerine göre; 2008-2016 yılları arasında bayramın ilk gününde 318 kaza meydana gelmiş, bu kazalarda 14 kişi yaşamını yitirmiş, 685 kişi yaralanmıştır.

2017 yılında ise 10 günlük Kurban Bayramı'nın ilk gününde 150 kaza meydana gelmiş, bu kazalarda 4 kişi yaşamını yitirmiş, 290 kişi yaralanmıştır. 

Aynı yıllar arasında bayram tatilinin ikinci gününde 621 kaza meydana gelmiş bu kazalarda 31 kişi yaşamını yitirmişti.

Bu yıl bayram tatilinin 2. gününde ise, 300 kazada, 8 kişi yaşamını yitirdi, 580 kişi yaralanmıştır.Bu yılın kaza oranları,  9 günlük bayram tatili olan 5 yılın  kaza oranlarına göre yüzde 52 azalmıştır.
 

İçişleri Bakanlığı resmî Twitter hesabından ise;

Bu bayram tatilinin ilk iki gününde ölümlü kazalar geçtiğimiz yıllara göre %74 oranında düştü ama daha dikkat lütfen, özellikle ağır vasıta ve otobüs sürücülerini uyarıyoruz. #FreneDeğilKuralaGüven İçeriği paylaşıldı.

Milliyet
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI