Bugun...


Bakanlıkta Danışmana Tweet Sürgünü
AKP Hükümeti, 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu’na ilişkin tweetlere karşı “topyekûn mücadele” yürütüyor.

facebook-paylas
Tarih: 12-01-2015 19:04
         
Bakanlıkta Danışmana Tweet Sürgünü

Ünlü gazeteci ve televizyon spikeri Sedef Kabaş’ın 17 Aralık ile ilgili tweetleri nedeniyle gözaltına alınmasının ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı danışmanı Muhammet Seçkin Ergün de, 17 Aralık ile ilgili tweeti sebebiyle Adıyaman’a sürüldü. Ergün’ün sürgün yazısında, “Altı ay süresince, Adıyamanlı vatandaşlar ile Türkiye İş Kurumu arasındaki ilişkileri gözlemleyin” talimatı yer aldı.

Tweet sürgününün hikâyesi şöyle:

PARA SAYMA MAKİNESİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in danışmanları arasında yer alan Muhammet Seçkin Ergün’ün Adıyaman’a sürülmesine yol açan tweetler, 17 ve 25 Aralık tarihlerinde atıldı.

Ergün, birçok vatandaş gibi, 26 Aralık ve takip eden günlerde, 17 Aralık operasyonu kapsamında el konan paraların iade edilmesine yönelik tepkisini tweetleriyle ortaya koydu. Örneğin bir tweetinde, “17 Aralık 2013’te yakalanan paraları faiziyle geri alanlar ayakkabı kutusu ve para sayma makinesini sahipsiz bırakmış” dedi.

Yine aynı tarihlerde attığı bir başka tweetinde ise, “BB, Sayın Ahmet Davutoğlu, ne güzel söylemiş: ‘Eğer devlet kudret sahibi olup da şefkat ve merhametini yitirirse tiranlaşır, zorbalaşır” İfadelerini paylaştı.

Bu tweetlerin ardından Ergün için kötü günler başladı. Ergün’ün ismi ilk olarak hükümete yakın bir gazetede yayımlanan “paralel istisnalar” başlıklı haberde geçti. Ardından da yine hükümete yakın olarak bilinen bir internet sitesinde tweetleri yayınlandı ve “Bu nasıl danışman” başlıklı bir haber yapıldı.

BAKANLIKTA FIRÇA

Bu yayınların ardından Ergün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in makamına çağrılarak, attığı tweetler nedeniyle deyim yerindeyse “fırçalandı”. Ergün’e başka yere tayininin çıkacağı ifade edildi. Hatta bakanın makamından, “Bakan Bey’in çok kızdığı ve Ergün’ün şehir dışına gönderilmesi için talimat verdiği” de söylendi. Bu görüşmenin ardından ise Ergün’ün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in imzası ile altı aylığına Adıyaman Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nde görevlendirildiğine dair evrak hazırlandı. Ardından da bu evrak, Ergün’e tebliğ edildi. Ergün’ün eşinin Ankara’da çalışıyor olması, çocuklarının okulu, Gazi Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olması ve Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde romatizma tedavisi görüyor olması ise dikkate alınmadı. Ergün’ün, Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açarak idarenin işleminin iptali ve yürütmenin durdurulmasını isteyeceği öğrenildi. Ergün’e tebliğ edilen görevlendirme yazısında ise, “Adıyaman’daki vatandaşların İş Kurumu ile iletişimlerinin altı ay boyunca gözlemlenmesi” ifadelerinin yer aldığı görüldü.

Taraf
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI