Bugun...


Bahçeli, koalisyon kapısını kapamadı

facebook-paylas
Tarih: 02-07-2015 00:23
         
Bahçeli, koalisyon kapısını kapamadı

*4 dakika görüştüğü İsmet Yılmaz’a Başkanlık yolunu açtı
* Çatı ortağı CHP’nin adayı Deniz Baykal’ı devre dışı bıraktı
* ‘Bitirilsin’ dediği ihanet sürecinden, ‘Askıya alınsın’a geldi
* Çankaya polemiğinde ‘yavaş yavaş’la yumuşama gösterdi

AKP’ye “yeşil” ışık

Seçimden sonraki ilk grup toplantısında konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, şok açıklamalar yaptı. Bahçeli, gündemdeki koalisyon olasılığı için, “Tüm alternatifler tüketilir, siyasi istikrarsızlık baş gösterirse, Türkiye’yi namerde muhtaç etmeyiz, sorumluluktan kaçmayız” dedi.

Ne dedi, ne yaptı?

Bahçeli, AKP’ye çözüm sürecini askıya almasını, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasının üzerine gitmeyi, Erdoğan’ın Çankaya’ya dönüşünün yolunun aranmasını şart koştu. Ancak 4. turda MHP’ye geçersiz oy kullandırıp AKP adayı İsmet Yılmaz’a Meclis Başkanlığı yolunu açtı.

Güvenli bölge desteği

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun koalisyon çağrısı ve “Başbakan sen ol” teklifini “Pişkinlik” olarak niteleyen Bahçeli, AKP’nin “sınır ötesinde güvenlik kuşağı”  planına da destek verdi. Bahçeli, “Kürt Koridoru, ülkenin toprak bütünlüğüne açık saldırı” dedi.  

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Muhataplarımızda samimiyet bulursak koalisyonu konuşmaktan kaçınmayız” diyerek yeşil ışık yaktı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada herkesi şaşırttı. Bahçeli, TBMM Başkanı seçilen AKP’li İsmet Yılmaz’ın önünü açtı, çatı ortağı CHP’nin adayı Deniz Baykal’ı devre dışı bıraktı, “Bitirilsin” dediği ihanet sürecinde ‘Askıya alınsın’a geldi, Çankaya polemiğinde ’yavaş yavaş’la yumuşama gösterdi. Bahçeli, “Türk milleti MHP’ye ana muhalefet görevi vermiştir. Bize verilen ana muhalefet görevi koalisyon arayışlarına karşı durmak demek değildir. 46 yılık mazimizi hiçe sayarak temel görüş ve eleştirilerimizi sırf koalisyon için görmezden geleceğimizi bekleyenler beyhude bir çaba içindedir. Mili duruşumuzdan taviz verirsek bunu bize gönül veren milyonlara anlatamayız. Kötümser olmaya karamsarlık aşılamaya kimse tevessül etmemelidir. Eğer ki tüm alternatifler tüketilir ve siyasi istikrarsızlık baş gösterirse, Türkiye’yi Allah’ın izniyle namerde muhtaç etmeyiz, sorumluluktan kaçmayız. Fakat bunun için üç haftadır dile getirdiğimiz ilkelerimizin kabulü ön şarttır.   Milli birlik ve bölünmez bütünlüğü, tek millet tek devlet tek vatan ve tek dil ülküsüdür. Bizim uzlaşma ancak bunlara saygı ve riayetle mümkündür. MHP’nin ayrılıkta, bölünmede, çözülmede mutabakat araması asla ve asla mümkün değildir” dedi.

Milletimiz alışmalı

AKP’nin tek başına iktidar olma vasfını kaybettiğine dikat çeken Bahçeli, “Türkiye’nin önüne koalisyon zorunluluğu çıkmıştır. Artık siyasette yeni bir durum vardır. Bundan sonra ülkemizin koalisyon hükümetlerine alışması lazımdır. Siyasi tarihimizdeki tecrübeler yeteri düzeyde vardır ve ortadadır. Genel seçimin sonuçları belli olduğu andan itibaren görüş ve düşüncelerimizi açıklamıştık. MHP’nin tecelli eden milli iradeyi nasıl yorumladığını gözler önüne sermiştir. Uyum ve işbirliği temelinde bina edilmesini dikkate aldığımızda, ilk formül AKP ve HDP’nin bir araya gelmesi akla en yatkın seçenektir. Çözüm isimli ihanet sürecinde aynı kareye girmişlerdir. Oslo’dan İmralı’ya terörle müzakerelere  birlikte omuz vermişlerdir. 28 şubat 2015 günü İmralı canisinin 10 maddelik ihanet metnini beraberce onaylamışlardır. Madem çözülme süreci her şeyin önündedir, madem Erdoğan çözüme başını koyacak kadar inanmıştır, o zaman AKP ile HDP’nin önüne geçen yoktur. Eğer samimiyseniz, yürekliyseniz işte size fırsat... Haydi durmayın beklemeyin çözüm koalisyonunu kurun da görelim. Bu 63’lükler niçin konuşmaz? 12 kötü adam Abant toplantılarında boy gösteren, sözde yazar ve gazeteciler nerelerdedir?” diye konuştu.

AKP-CHP de olur

Bahçeli, AKP-HDP koalisyanonunun kurulmaması halinde ikinci seçeneğin de AKP-CHP koalisyonu olduğunu belirterek , “AKP-HDP olmazsa, toplam yüzde 65,82 oy oranı 382 milletvekiliyle, AKP CHP koalisyonu kurulabilecektir. CHP genel başkanı, hükümete açık kapı bırakmıştır. AKP genel başkanı atılan pası almıştır. Zeytin dalları ile AKP ile CHP arasındaki buzlar eritilmeye başlanmıştır. Seçim beyannameleri birbirine benzeyen bu iki partinin koalisyonda buluşmaları da hayırlı olacaktır”dedi.

Haddi değil

Bahçeli şunları söyledi: Hiç kimse bizden hırsızları aklama tezgahına düşmemizi beklememelidir? Cumhurbaşkanı Erdoğan kesinlikle anayasa sınırlarına çekilmelidir. 1071 rakımlı tepeye yavaş yavaş dönüşün yollarını aramalıdır. Bir defa muhatap siyasi partilerdir. Haddi değilken muhalefetle söz düellosuna girmesi, edep noksanlığıdır. MHP, bir mutabakat arayışını görürse, elbette koalisyonu konuşmaktan kaçınmayacaktır. İlkelerde uzlaşmadan, güven iklimi oluşmadan, koalisyona tamam demek MHP’nin kitabında yazmayan ilkelliktir. Hiçbir şart altında hükümet kurulamazsa, şüphesiz ki millet tek adrestir. MHP Türk milletinin tercihine gönülden bağlıdır.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI