Bugun...


AYM, Ayasofya'nın İbadete Açılması Talebini 'Yetkisizlik' Nedeniyle Kabul Edilemez Buldu
Anayasa Mahkemesi, Ayasofya Müzesi'nin ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle, din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği iddiasıyla yapılan başvuruyu, 'incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik' diyerek kabul edilemez buldu.

facebook-paylas
Tarih: 14-09-2018 18:06
         
AYM, Ayasofya'nın İbadete Açılması Talebini 'Yetkisizlik' Nedeniyle Kabul Edilemez Buldu

Anayasa Mahkemesi, bir derneğin Ayasofya'nın namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle, din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği iddiasıyla yaptığı başvuruyu, 'incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik' nedeniyle kabul edilemez buldu.

BİR DERNEK AYASOFYA'NIN İBADETE AÇILMASI İÇİN AYM'YE BAŞVURDU

Ayasofya'da ibadet yapılması amacıyla idareye ve ilgili yargı makamlarına başvuru yapan bir dernek, başvurularından sonuç alamayınca Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

DERNEK, DİN VE VİCDAN HÜRRİYETİNİN İHLAL EDİLDİĞİNİ ÖNE SÜRDÜ

Derneğin başvurusunda, Ayasofya'nın namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği öne sürüldü.

AYM, 'KİŞİ BAKIMINDAN YETKİSİZLİK' NEDENİYLE KABUL EDİLEMEZ BULDU

Bireysel Başvuru, Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümünce ele alındı.

Alınan bilgiye göre, öncelikle derneğin bireysel başvuruda bulunma hakkı olup olmadığını irdeleyen Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, başvuruyu 'kişi bakımından yetkisizlik' nedeniyle kabul edilemez buldu. İhlale neden olduğu ileri sürülen kamusal işlemden başvurucu dernek tüzel kişiliğinin etkilenmediği sonucuna varıldığı öğrenildi. Bu nedenle başvurunun diğer kabul edilebilirlik koşulları yönünden incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verildi.

KİŞİSEL BİR HAKKI DOĞRUDAN ETKİLENENLER BAŞVURU YAPABİLİYOR

6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un bireysel başvuru hakkına sahip olanları düzenleyen 46. maddesi uyarınca, ihlale yol açtığı öne sürülen eyleme karşı güncel ve kişisel bir hakkı doğrudan etkilenenler başvuru yapabiliyor. Kamu tüzel kişileri bireysel başvuruda bulunamıyor. Özel hukuk tüzel kişileri sadece tüzel kişiliğe ait haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle bireysel başvuru yapabiliyor.

HABERLERİkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek,
hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer
almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın
kuruluşlarıdır


loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI