Bugun...


Aydın: İnternet Sizi Değil Siz İnterneti Kullanın
Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Halkla İlişkilerSorumlusu Ahmet Tuğrul Aydın, internetin günümüzde insanları tamamen kuşattığını belirtti.

facebook-paylas
Tarih: 28-12-2014 15:09
         
Aydın: İnternet Sizi Değil Siz İnterneti Kullanın

Aydın, "Günümüzde internet, bilgi temelli bir pazarlama mecrasına dönüştü. İnternet sizi değil, siz interneti kullanın." dedi. Balıkesir Polis Meslek Yüksek Okulu'nda düzenlenen "Bilinçli İnternet Kullanımı" konferansında konuşan Aydın, öğrencilere bilinçli internet kullanımı ve bilişim teknolojileri hakkında bilgi verdi.

İnternetin tarihçesi ve nasıl ortaya çıktığından bahseden Tuğrul Aydın, "İnterneti bilgisayarların icadından ayrı tutamayız. İnsanoğlu, hesap yapabilen makinelerden başlayarak bilgisayar teknolojisinin kısa sürede gelişimine şahit oldu. İnternet, hayatımıza çok da uzun olmayacak bir geçmişte girdi, hızla gelişti ve neredeyse her şeyi kapsadı. İlk kullanılan internet mantığı ile günümüzde kullandığımız internet arasında büyük farklılıklar var. Günümüzde artık web 3.0 dediğimiz akıllı web ve web 4.0 dediğimiz mantıksal web teknolojilerine doğru gidiyoruz. Bu ne demek? Artık internet, kullanıcıların deneyimlerinden mantıksal sonuçlar çıkarabilecek ve ona göre aksiyon alabilecek hale geldi." dedi.

İnternetin günümüzde insanları tamamen kuşattığını söyleyen Aydın, "Özellikle sosyal medya ile bilgilerimizi gönüllü olarak paylaşıyoruz. Sosyal medya, bu bilgilerimizi hedefli dijital pazarlama faaliyetlerinde kullanmak üzere üçüncü parti firmaların hizmetine sunuyor. Böylece aslında ücretsiz sandığımız birçok uygulama, bizimle ilgili dataları toplayıp pazarlayarak para kazanıyor. Bunun farkında olmamız ve sosyal ağları ona göre kullanmamız gerekiyor." uyarısında bulundu. İnternet teknolojilerinden korkarak hem devlet hem de toplum olarak bir yere varılamayacağına dikkat çeken Aydın, "Engel veya yasak koymanın imkânsız olduğu belki de tek alan internet. Bu yüzden korkmak yerine bilinçli kullanmak, engellemek yerine eğitmek gerekiyor. Bu yüzden internet sizi değil, siz interneti kullanın." dedi.

Son dönemdeki internet dolandırıcılıklarına da örneklerle değinen Tuğrul Aydın, bireysel kullanıcıların hedef alındığını söyleyerek, dikkatli olmaya çağırdı. İnternet güvenliği için kolay tahmin edilemeyecek şifreler kullanmanın önemine işaret eden Aydın, konferansı dinleyen Polis MYO öğrencilerini, "Özellikle AVM'lerde, kafelerde ya da otellerdeki şifresiz internet kullanımına dikkat edin. Korsanlar sahte wifi erişim noktaları oluşturarak sizin buradan internete girmenizi beklerler ve siz internete girdiğinizde tüm bilgilerinizi kopyalayabilirler. Bu yüzden her bulduğunuz şifresiz wifi internet bağlantılarını asla kullanmayın." diyerek uyardı.

Konferansın sonunda Tuğrul Aydın'a, Emniyet Amiri Beytullah Ekerbiçer tarafından günün anısına bir hediye verildi.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI