Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi'ne 5 kilometre uzaklıktaki Vezirli Köyü'nde bulunan Mehmetçik İlköğretim ve Orta Okulu'nun müdür ve öğretmenleri okullarında okuyan dört kardeşin aynı günlerde okula gelmediğini, zaman zaman da geç geldiklerini fark etti.

Sevgi ailesinin altı çocuğundan dördü okula gidiyor. Fotoğraf: DHA
 

 

Okul Müdürü Aydın Evin, 7, 11,13 ve 14 yaşlarındaki çocuklara neden okula birlikte gelmediklerini sorduğunda bir cevap alamadı. Müdür Evin, rehber öğretmen ile birlikte öğrencilerinin evine giderek ailesiyle görüştü. Çocukların 38 yaşındaki annesi Amina Sevgi, "Çocuklarımın ayakkabıları ve montları yok. O yüzden aynı gün okula gelemiyorlar" dedi. 

Çobanlık yaparak ailesinin geçimini sağlayan altı çocuk babası Zübeyt Sevgi ise, dört çocuğunun okula gittiğini, kazandığı parayla sadece yeme içme masraflarını karşılayabildiğini söyledi. Baba Sevgi, "Çocuklarıma bir çift ayakkabı bile alamamanın üzüntüsünü yaşıyorum. Fakat çocuklarım hiç şikâyet bile etmeden okula gidiyorlar. Onlardaki azim beni ayakta tutuyor. Tek istediğim çocuklarımın diğer çocuklar gibi okuyup bir yerlere gelmesidir" dedi.

Bunun üzerine harekete geçen öğretmenler kendi imkânlarıyla 4 kardeş için kışlık mont ve bot aldı.

Çeyiz sandığı çalışma masası 

Sevgi ailesinin çocukları annelerinin çeyiz sandığı üzerinde ders çalışıyor. Fotoğraf: DHA
 

Sevgi kardeşlerden yedinci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Nursel Sevgi, ağabeyi Übeyt'le aynı ayakkabıyı paylaşmak zorunda kaldıklarını belirterek bu nedenle aynı gün okula gidemediklerini söyledi.

Sekizinci sınıf öğrencisi Übeyt Sevgi ise okumayı çok sevdiğini söyledi. Çalışma masaları olmadığı için annesinin çeyiz sandığı üzerinde ders çalıştıklarını belirten Übeyt, "Bu zor şartlarda okumaya çalışıyoruz. Okul dışında hep evde kalıyordum. Dışarıya çıkacak bir ayakkabım olmadığı için çıkamıyordum" dedi.