Bugun...


Ankara'da Havada Uçan İneği Görenler Şaşkınlığını Gizleyemedi
Ankara'da dere yatağında mahsur kalan hamile inek, halatla helikoptere bağlanarak kurtarıldı. Olaya şahit olanlar, 'Uçan Fil Dumbo' filminden esinlenerek ineğe 'Dumbo' adını taktı.

facebook-paylas
Tarih: 09-10-2018 18:40
         
Ankara'da Havada Uçan İneği Görenler Şaşkınlığını Gizleyemedi

Ankara'nın Kalecik ilçesi Gölköy Mahallesi'nde 8 gün önce kaybolan gebe inek, Kalecik Belediyesi, AKUT Ankara ekipleri, Jandarma Havacılık Komutanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nün 9 saat süren ortaklaşa çalışması ile kurtarıldı. Halatla helikoptere bağlandıktan sonra götürülen ineğin havadaki görüntüsü, görenleri şaşırttı.

AKUT EKİBİ OLAY YERİNE ÇAĞRILDI

Kalecik ilçesi Gölköy Mahallesinde 8 gün önce kaybolan Alaaddin Aktaş'a ait gebe inek vatandaşların ve belediye ekiplerini tüm aramalarına rağmen bulunamadı. Uzun uğraşların ardından 8 gün sonra kuru dere yatağına düşen ve arka ayakları kırılarak mahsur kaldığı anlaşılan gebe ineğin kurtarılması için AKUT Ankara ekibi aranarak olay yerine çağrıldı.

BELEDİYENİN DOZERİ ARIZALANDI

AKUT Ankara Ekip Lideri Mehmet Murat Boz ve 4 gönüllüsü olay yerine gelerek, dere yatağının araç yoluna 1 kilometre mesafede olması sebebi ile 400 kilogram ağırlıktaki ineğin tahliyesi için alternatif aradı. İlk önce Kalecik Belediyesi ile irtibata geçilerek yardım talep edildi. Kalecik Belediyesi'nden gelen kepçe ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri'nden gelen dozer ile ineğin bulunduğu yere ulaşmak için yol açma çalışması başlatıldı. Ancak dozerin arızalanması sonucu Kalecik Belediye Başkanı Filiz Ulusoy ile görüşüldü.

HELİKOPTERE BAĞLANDI

AKUT Ankara ekipleri ve yetkililer, ineğin kurtarılması için bölgeye karadan ulaşımının mümkün olamayacağını görüşünü bildirmesi sonucu Belediye Başkanı Ulusoy, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile irtibata geçerek helikopter talebinde bulundu. Orgeneral Çetin'in talimatı ile Jandarma Kara Havacılık Komutanlığı'ndan helikopter havalandı. Yetkililere vadinin tahmini boyutları ve koordinatları gönderildi. Gebe inek karnına ve sakat bacağına zarar vermeyecek şekilde perlonlarla sabitlenerek çeki halatıyla helikoptere bağlandı. Yerden metrelerce yükselen inek, ilginç görüntü oluşturdu.

'DOMBO' ADINI TAKTILAR

Olaya şahit olanlar, 'Uçan Fil Dumbo' filminden esinlenerek ineğe 'Dumbo' adını taktı. Güvenli alanda bekleyen traktör römorkunun üzerine indirilen inek, AKUT gönüllülerinin refakatinde köydeki ahırına getirilerek sahibine teslim edildi.

18 LİTRE SU İÇTİ

İneğini sağlıklı şekilde teslim alan Alaaddin Aktaş, kurtarma operasyonuna katılan ekiplere teşekkür ederken, 8 gündür mahsur kalan 'Dumbo' adı verilen inek, yaklaşık 18 litre su içti.

HABERLER

loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI