Bugun...


Ameliyat sorunu üniversitelerdeymiş!
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yaptığı açıklamaya göre; ameliyatlarda sorun sadece üniversitelerde yaşanıyor.

facebook-paylas
Tarih: 14-11-2014 02:00
         
Ameliyat sorunu üniversitelerdeymiş!

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türk Tıp Dünyası Kurultayı nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “tıbbi cihazlarda sıkıntı yaşandığı, bu nedenle özellikle kalp ameliyatlarının aksadığı, üreticilerin cihaz vermediği” yönündeki haberleri hatırlatması üzerine Müezzinoğlu, bu yöndeki çalışmaların bir ay önce yapıldığını, şu anda olağanüstü bir sıkıntının olmadığını söyledi.

Zaman zaman üretici firmalarla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nın ücretlendirme konusunda sorunlar yaşadığını dile getiren Müezzinoğlu, bu bakanlığın güçlü bir alıcı olduğunu kaydetti.

Müezzinoğlu, “Bazen hastalarımızın hastalıklarını fırsat bilerek, piyasa bunu istismar da etmek istiyor. O nedenle bu tür sorunları zaman zaman yaşayabiliriz. Hastamıza her türlü tıbbi imkanı sunmak Sağlık Bakanlığı ve hükümet olarak görevimiz ama milletin imkanlarını birilerinin istismar etmemesi için de gerekli tedbirleri almamız lazım. Dolayısıyla şu anda bir sıkıntı söz konusu değil” diye konuştu.

“Bazı hastanelerde kalp ameliyatlarının yüzde 80 civarında durduğu” yönündeki soruya Müezzinoğlu, “Şu anda söylediğiniz rakamsal yüzde 80 durmuş durumda olan şey; kamu hastanelerimizde asla söz konusu değil. Ama üniversitelerimizin bazı uygulamalarından veya bütçelerinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle üniversitelerimizde yaşanıyor. Onun gerekçesi o değil” karşılığını verdi.

Tamamlayıcı tıp ile ilgi bir soru üzerine Müezzinoğlu, bu konuda yönetmelik yayımlandığını anımsattı.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Türkiye nin, tamamlayıcı ve geleneksel tıpta katetmesi gereken mesafeyi yönetmelikle sağlamanın yeterli olmadığı kanaatinde olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“TBMM ye sunduğumuz ve Genel Kurula gelen Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması (TÜSEB) Yasası ile hayata geçireceğimiz enstitülerden biri de biyoteknoloji. Kanser, kronik hastalıklar, anne, çocuk ve ergen sağlığı enstitülerinin yanında geleneksel ve tamamlayıcı tıp enstitüsünü kuracağız. Bunu kurduktan sonra üniversitelerin bilimsel dinamikleri devreye girecek. O zaman tamamlayıcı ve geleneksel tıbbın istifadesini 77 milyon ülke insanımız çok daha güçlü görecek. Gelişigüzel uygulamalar yerine bilimselliği veya denetimi esas alan, ‘daha sağlıklı olsun diye bir yönetmelik düzenlemesi yaptık. Ama esas hedefimiz; tamamlayıcı ve geleneksel tıp enstitüsünü kurup, üniversitelerimizin bu anlamda bilimsel çalışmalarının altyapısını oluşturmak.”

“Bu tür felaketler canımızı acıtıyor”

Karaman ın Ermenek ilçesindeki maden ocağında su baskını nedeniyle işçilerin mahsur kalmasına ilişkin görüşleri sorulan Müezzinoğlu, son derece üzgün olduklarını, ailelerin ve 77 milyonun sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

Müezzinoğlu, “Bu tür felaketler canımızı acıtıyor, yüreğimizi yakıyor. Her ne kadar ümidimiz azalıyorsa da ümit ediyoruz oradaki 18 vatandaşımızı, sağ salim kurtarabilelim. Yaşıyor olmalarını ümit ediyoruz. Ondan sonra sağlık sorunları varsa gönüllü olarak, severek, her türlü tedaviyi yapmayı arzu ederiz. Ama şu anda sabırla heyecanla bekliyoruz. Zor bir durum” dedi.

Ailelere sabır dileyen Müezzinoğlu, “Aileleri, umutlarını kaybetmemeye çalışıyoruz. Ülkemizin bu tür felaketlere muhatap olmamasıyla ilgili de her türlü düzenlemeleri yapıyoruz. Sıkıntı olduğu zaman vatandaşımızın yanında samimiyetle duyarlılıkla oluyoruz. Ama önemli olan tedbirleri daha güçlü alabilmek ve bu tür kazalara muhatap olmamak” ifadelerini kullandı.

“Bizi mahcup eden örnekleri yaşıyoruz”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bir gazetecinin, Başbakan Ahmet Davutoğlu nun eşi Sare Davutoğlu nun, “Harvard Üniversitesi nde görev yapan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil in, bir üniversitenin mütevelli heyetinde yer almak için YÖK ün kendisini 6 ay araştırdığını, ilkokul diplomasını bile isteğini gündeme getirdiğini ve Sağlık Bakanlığı nın bunların telafisine kapı açacağına inandığı” şeklindeki çağrısı da soruldu. Müezzinoğlu, bu anlamdaki örneklerin bürokrasiden kaynaklandığını söyledi.

“Son derece bizi mahcup eden örnekleri yaşıyoruz” diyen Müezzinoğlu, bu tür basit hataları, bu ülkenin bürokrasisinin yapmaması gerektiğini vurguladı.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“Bakan olarak ‘bir kanuni düzenleme gerekiyor da onu yapmamış durumda olsak onu yapalım ama bu tamamen bürokrasinin zaman zaman işgüzarlığı. Yani ülkemizi mahcup eden fotoğraflar. İnşallah bürokrasimiz de bu anlamda daha duyarlı olur. Yoksa burada bir yasal sorun yok ama uygulama dosyasında ‘bu bu evraklar gerekli diyor. O evrakları liste halinde veriyor. Halbuki Harvard veya dünyanın herhangi bir yerinde, bir profesörün, doçentin, bir uzmanın, bir hekimin, ‘şu evrağı da eğitimle ilgili getiriyor demesi, herhalde bunun için en yeterli olan, en son olandır, en son taşıdığı sıfattır. Geçmişindeki eğitimlerini dosyalamanın bir mantığı yok. Bugünkü iletişim çağında hele hele hepsine ulaşılabilir. Bir yanlışlık var.”

 
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI