Bugun...


Almanya: Körfez savaşa sürüklenebilir
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, körfezde Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizin savaşa dönüşebileceğini söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 11-06-2017 17:39
         
Almanya: Körfez savaşa sürüklenebilir

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, "Frankfurter  Allgemeine Sonntagszeitung" gazetesine yaptığı  açıklamada, kardeş ve komşu ülkelerin birbirine davranışlarını "dramatik" olarak  değerlendirdi.

"Bu anlaşmazlığın bir savaşa dönüşebileceği tehlikesi bulunuyor"  diyen Gabriel, krizin tırmanmasını engellemeye yönelik çalışma gösterilmesi  gerektiğine işaret etti.

ABD, Türkiye, İran, Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt dışişleri  bakanlarıyla hafta arasında görüştüğüne belirten Gabriel, "Görüşmelerden sonra  durumun ne kadar ciddi olduğunu biliyorum. Ancak ilerleme sağlanması için  şansımız var." ifadesini kullandı.

Gabriel, ihtilafta olan tarafların birbirleriyle görüşmeleri  gerektiğini kaydetti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de daha önce Meksika ziyareti  sırasında yaptığı açıklamada, Körfezdeki durumu kaygı verici olarak  değerlendirmişti.

Krizi aşmak için görüşmelere belirli aktörlerin dahil edilmemeleri  durumda ihtilafın çözülemeyeceğine değinen Merkel, "Buna Katar, Türkiye ve İran  da dahil" ifadesini kullanmıştı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve  Yemen, pazartesi günü Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini  duyurmuştu. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar'a  kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını  istemişti.

Katar'a karşı diplomatik ablukaya daha sonra Maldivler, uluslararası  toplumca meşruiyeti olmayan darbeci general Halife Hafter destekçisi Libya'daki  Tobruk hükümeti, Moritanya ve Komor Adaları da katılmıştı. Ürdün ise salı akşamı  Katar ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürdüğünü ve merkezi Katar'da  bulunan El-Cezire televizyonunun yerel ofisini kapattığını duyurmuştu.

  Milliyet
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI