Bugun...


''Acıtmadan Olayların Önüne Geçemeyeceğiz''
İş sağlığı güvenliğinin yalnız kişi değil, işletmenin prestiji açısından da önemli olduğuna vurgu yapan Bakan Faruk Çelik, AB normlarına uygun bir düzenleme yaptıklarını belirtti.

facebook-paylas
Tarih: 09-01-2015 16:39
         
''Acıtmadan Olayların Önüne Geçemeyeceğiz''

Çelik, "Az sayıda da olsa yaşanan olaylar çok katı normlar getiriyor. İş kazaları konusunda 12 bin lira ceza var, yarın 24 bin lira ceza ile karşılaşabilirsiniz. Bir cana tüm bu maliyetleri kıyas edemeyiz. Gördük ki acıtmadan bu olayların önüne geçemeyeceğiz." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bünyesinde iş güvenliği uzmanı çalıştıran işverenin geriye dönük 1 yıllık borcunun silineceğini, aksi halde 24 bin lira ceza verileceğini belirtti. Bakan Çelik, 2 çocuk doğuran annelerin ise 4 ay boyunca yarım gün çalışacağını ve bunun da tam gün ücretinin devlet tarafından ödeneceğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Bursa Sanayi ve Ticaret Odası (BTSO) işbirliğiyle Bursa'da düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği iskele kurma seminerine katıldı. Seminere Bakan Faruk Çelik’in yanı sıra Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özel ile çok sayıda BTSO üyesi katıldı.

BTSO'da gerçekleştirilen seminerde konuşan Bakan Çelik, iş kazalarında her zaman kedilerinin sorumlu gösterildiğini belirterek, “Taş yumurtanın üzerine düşese olan yumurtaya oluyor, yumurta taşın üzerine düşerse olan yine yumurtaya oluyor. İş kazaları meydana geldiği zaman yaşanan tüm sorunlarda nerede yanlışlık var, bu araştırılmadan direk sorumlu yumurta, direk sorumlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hedef tahtası gösteriliyor. Bu konuyla ilgili suçlu aramak için söylemiyorum ama bu sorunların çözülmesi için düzenlenen bu etkinlikler, sorunların çözülmesine vesile olur.” şeklide konuştu.

2014 yılını acısıyla tatlısıyla geride bıraktıklarını dile getiren Çelik, 2014 yılında bir çok iş kazası yaşandığını belirterek, “İş kazaları ve iş güvenliği açısından acı olayların yaşandığı bir yıl oldu. Önce Soma’da 301 madencimizi kaybettiğimiz maden faciası, İstanbul’da asansör kazasında kaybettiğimiz 10 emekçimiz, hemen arkasından Ermenek’te yaşanan kazada kaybettiğimiz 18 emekçilerimize, kardeşlerimize Allahtan rahmet diliyorum” dedi.

Türkiye’de son 5 yılda 5,5 milyon istihdam gerçekleştirdiklerinin altını çizen Çelik, şunları söyledi: “2009 yılındaki kriz sonrası Türkiye ciddi atılım gerçekleştirdi. Gayrisafi milli hasılamız yüzde 1.4’lerde, borç stoğumuz yüzde 34’lerde, Avrupa ülkelerinin ortalaması yüzde 94’lerde. Bu tablo demokrasinin, güven ortamının, istikrar ortamının başarısıdır. Bu tablonun asıl sahibi müteşebbislerimizin, özel sektörünün olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu rakamların daha iyi seyretmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2014’te yaşanan iş kazalarının bu sevinci üzüntüye dönüştürdüğünü belirtmek istiyorum”

"MÜHÜRLENEN İNŞTLARIN HALEN 500’Ü AÇILAMADI"

Önceki senelerde ortama 16 kişi hayatını kaybederken bunu 7 seviyelerine düşürdüklerini hatırlatan Bakan Çelik, ancak istenen seviyeye bir türlü ulaşılamadığından yakınırken, “2014 yılında yaşanan kazalar, bu istatistikleri anlamsız hale getirdi. İş kazaları konusunda sözün bittiği yerdeyiz. İş kazalarıyla ilgili her şey yazıldı, söylendi. Zaten olaylar her şeyi anlatıyor. Neyi söyleyeceksiniz ki. 350 işçiyi kurtaracak bir mekanizma. Ama bunu biz ne yapıyoruz önemsemiyoruz. Söylenecek fazla bir şey yok. Hem yasalar, hem mevzuatımız her şeyi söylüyor. 2014’te maden denetimlerinde 203 madeni denetimlerle durdurmuşuz. 140 maden şuanda durdurulmuş vaziyette. İnşaatlarda 3 bin 600 inşaat denetlendi, 1008'i durdurulmuş. Halen acı olan ne biliyor musunuz, bu inşaatın 500’ü halen açılamadı” dedi.

En çok kaza olan inşaat ve madenler olduğuna da dikkat çeken Bakan Çelik, şunları söyledi: “Sorun farkındalık sorunu, aşırı kazanma hırsı. İşverenin görevi mevzuatı uygulama ve tedbir almadır. Senin görevin bu. Çalışanın görevi bu tedbirlere uymak. Toplam iş kazaların yüzde 12,5’i, ölümlü iş kazalarının yüzde 34’ü, bu ölümlerin yüzde 42’si de yüksekten düşmeden kaynaklanıyor. Bu konudan ders almamız lazım. Kaçak çalıştırılan yerlerde yaşanan olaylardan dolayı ders çıkarıldığı kanaatinde değilim. İşçi halen görevini yapmıyor”

ACITMADAN BU OLAYLARIN ÖNÜNE GEÇEMEYECEĞİZ

İş sağlığı güvenliğinin yalnız kişi değil, işletmenin prestiji açısından da önemli olduğuna vurgu yapan Bakan Faruk Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü; “İş sağlığı ve güvenliği düzenlemeleri yolda. Avrupa’dan AB normlarına uygun bir düzenleme. Yaşanan olaylardan dolayı alınan bir düzenleme. Az sayıda da olsa yaşanan olaylar çok katı normlar getiriyor. İş kazaları konusunda 12 bin lira ceza var, yarın 24 bin lira ceza ile karşılaşabilirsiniz. Ey iş verenler, iş güvenliği uzmanı bulundurun diye gırtlak patlatıyoruz. Şimdi yasa geriye doğru 1 yıl borcun var, 6 ay içerisinde iş güvenliği uzmanı aldığında geçmiş borçlarını siliyor. Bir cana tüm bu maliyetleri kıyas edemeyiz. Gördük ki acıtmadan bu olayların önüne geçemeyeceğiz. Taraflarla görüşerek bu yasanın düzenlemesini gerçekleştireceğiz. Eski tarz alışkanlıklarla yürüyemeyeceğimiz ortadadır. Eski köye yeni adet getirmek zorundayız. Kolay değil bu işler. Köhne fikirler paslanmış çivi gibidir, sökmesi de zordur. Ama bu mücadeleyi vermek zorundayız”

2 ÇOCUK DOĞURAN ANNE 4 AY YARIM GÜN ÇALIŞACAK

Kadın istihdamına yönelik çalışmalara da değinen Çelik, "Doğumdan sonra yarım gün çalışma getiriyoruz. 2 çocuk doğuran anne doğum izni olarak 4 ay yarı zamanlı çalışacak. Bunun ücretini biz karşılıyoruz. Nüfusun yaşlı nüfusa dönüşmeyen bir adımdır. İstihdam ve üretimin desteklenmesi ile ilgili sayın Başbakanımız açıklama yapacak. Suriyelilerle ilgili şuan itibariyle göç yasası çıktıktan sonra 1 milyon 727 bin kişi geçici kimlik alması ile ilgili bakanlar kurulunda ele alacağız. Bazı iş kolları eleman bulmakta zorlanıyorlar. 2 milyona yakın Suriyelinin istihdamının nasıl edilmesi ile ilgili bakanlar kurulunda ele alacağız. Eleman bulmakta zorlanan alanlarda belli bir oranda Suriyeli vatandaşların istihdamıyla ilgili dengeli olarak çalışmalarımız olacak." dedi.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise yasal tedbirler olmasına rağmen halen iş kazalarının olduğunu gördüklerini ifade ederek, "Bize bir şey olmaz deyip iş kazalarına neden olan insanlar var. İş sağlığı ve iş güvenliği konusunda insanlarımızı eğitmemiz lazım." dedi.

BURKAY: BURSA, KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DE ÖNCÜ OLAN BİR ŞEHİRDİR

BTSO Başkanı İbrahim Burkay da bakanlığın yürüttüğü proje kapsamında geçen yıl Aralık ayında bazı illerde yapılan seminer ve toplantılardan 2015’teki ilkini Bursa’da gerçekleştirdiklerini belirtti. Türkiye’de iş kazalarının büyük çoğunluğunun inşaat sektöründe gerçekleştiğini aktaran Burkay, "Bu kazaların yüzde 36’sının ölümle neticelendiğini görüyoruz. Bursa en fazla göç alan bir şehirdir. Baktığımızda Türkiye’de inşaat sektörünün en faal olduğu kentlerden biri Bursa’dır. Bursa, kentsel dönüşümde de öncü olan bir şehirdir. İş kazalarının yüzde 98’i önlenebilir iş kazalarıdır. İş güvenliği meselesinin çalışanların güvenliğini arttıran bir çalışmadır." şeklinde konuştu.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özel ise, Bursa sanayicisinin iş sağlığı konusunda önemli adımlar attığını vurgularken, şunları söyledi: "İş kazaları genelde inşaatlarda yüksekten düşme ile yaşanıyor. Bu düşmelerin ana nedeni iskelelerin güvenliğinin olmamasından kaynaklanıyor. İş kazalarının yüzde 20’si yüksekten düşmekten kaynaklanıyor. Bu kazaları asgari seviyelere düşürmemiz gerekiyor. İş kazaların yoğun olduğu 10 ilde İş Sağlığı ve Güvenliği iskele kurma seminerleri düzenleyeceğiz."

Seminerde dünyada her 14 saniyede bir kişinin iş kazalarından dolayı hayatını kaybettiği, inşaat sektöründe dünyada günde 100 kişinin yüksekten düşerek hayatını kaybettiği belirtildi.

[PAGE]

[PAGE]

[PAGE]
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI