Bugun...


Acemi kasaplar hastaneleri doldurdu
Kurban Bayramı'nın ilk gününde kesim işleminin başlamasıyla birlikte acemi kasaplar hastaneleri doldurdu.

facebook-paylas
Tarih: 24-09-2015 17:55
         
Acemi kasaplar hastaneleri doldurdu

Konya, Aksaray, Karaman ve Afyonkarahisar'da kurban keserken yaralanan 650 kişi, tedavi olmak üzere hastanelere müracaat etti.

 Kurban Bayramı'nın ilk gününde kurban kesmeye veya kasaplara yardım etmeye çalışan çok sayıda kişi, acemiliklerinin sonucu yaralandı.

 Genellikle araçlarıyla hastanelerin acil servislerine başvuran "acemi kasaplar" yoğunluğa neden oldu. Kent merkezlerinde Konya'da 470, Aksaray'da 65, Karaman'da 70 ve Afyonkarahisar'da 45 olmak üzere 650 kişi hastanelere başvurdu.

 Yaralıların çoğunun tedavisinin ayakta yapıldığı bildirildi.

 Hastane yetkilileri, yaralananların tamamına yakınının erkek ve 25 ila 65 yaş aralığında olduğunu söyledi.

 Çoğu yaralanmanın dikkatsizlik sonucu elde bıçakla gerçekleştiğini dile getiren yetkililer, kesiklerin genellikle tendon, sinir ve kemikleri içerir şekilde gerçekleştiğini belirtti.

EGE'DE HASTANELER DOLDU TAŞTI

- İzmir, Manisa ve Denizli'de kurban kesmeye çalışırken yaralanan çok sayıda kişi hastanelere müracaat etti.

 İzmir'de, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yoğunluk yaşanmaya başladı. Vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan "acemi kasaplar", ayakta tedavisi yapılarak taburcu edildi.

 Hastaneye başvuranlardan Naim Yetkin, kurbanlığı kestikten sonra etleri doğrarken satırla elini yaraladığını belirterek, "Her zaman et kesiyorum ama bu sefer acemiliğime denk geldi" dedi.

 Büyükbaş hayvanı keserken kolunu yaraladığını dile getiren Hüseyin Eke ise atardamarının kesildiğini, büyük korku yaşadığını, hastanede koluna dikiş atıldığını söyledi.

 Denizli'de 126 kişi yaralandı

 Denizli'de de hastanelerin acil servisleri acemi kasaplarla doldu.

 Hastanelerden alınan bilgiye göre, kent genelinde 126 kişi kesim sırasında meydana gelen yaralanmalar nedeniyle hastanelere başvurdu. Kurban kesim ya da parçalama işlemleri sırasında bazı vatandaşlar el, kol ve bacaklarından yaralandı. Bu arada kurban kesimi sırasında kalp krizi geçiren bir kişi de Denizli Devlet Hastanesine kaldırıldı.

 Kurban keserken kolunu kırdı

 Manisa'da da Ali Rıza Kaptan, elinden kaçırdığı büyükbaş hayvanını yakalamak isterken kolunu ve burnunu kırdı.

 Kaptan, gazetecilere yaptığı açıklamada kesim alanına götürmek üzere ipinden tutarak yürüttüğü dananın bir anda koşmaya başladığını, ipi bırakmaması nedeniyle yere düştüğünü söyledi. Kolu ve burnunda kırık tespit edildiğini anlatan Kaptan, "Hayvanı kurban edemeden kendimizi sakatladık. Benim gibiler herkes örnek olmalı" dedi.

 Manisa'daki hastanelere yaralanma nedeniyle 15 kişinin müracaat ettiği öğrenildi. Hastane yetkilileri, sayının geçen yıla oranla düşük olduğunu ifade etti.

BURSA, ESKİŞEHİR, KÜTAHYA, YALOVA'DA 150 KİŞİ

Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Yalova'da kurban keserken yaralanan yaklaşık 150 kişi tedavi altına alındı.

 Bursa'da, kesimhane ve boş alanlarda bayram namazı sonrası kurbanlıklarını keserken yaralanan 50 kişi, özel araçlar ve sağlık görevlilerince hastanelere taşındı. Yaralılar, ayaktaki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

 Eskişehir'de, kurban kesimi sırasında yaralanan 50 kişi, yakınlarının yardımı ya da ambulanslarla hastanelere götürüldü. Tedavileri yapılan acemi kasapların, bıçak ve satır kesiği ile kurbanlıkların tepmesi sonucu yaralandığı belirtildi.

 Kütahya'da ise kurban keserken yaralanan yaklaşık 30 kişi, hastanelerde tedavi altına alındı. Hastanelerin acil servisine giden yaralıların büyük bölümü ayakta tedavi edildi.

 Yalova'da da kurban kesimi sırasında kendilerini yaralayan yaklaşık 20 kişi, Yalova Devlet Hastanesine başvurdu. Hastanelere genellikle bıçakla el ve ayağı kesme ya da kurbanlıkların darbesiyle yaralanma sonucu başvurulduğu öğrenildi.

Milliyet
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI