Bugun...


'ABD'nin göz yumduğu IŞİD militanları El Bab’a takviyeye gidiyor'

facebook-paylas
Tarih: 24-12-2016 00:01
         
'ABD'nin göz yumduğu IŞİD militanları El Bab’a takviyeye gidiyor'

Musul'un özgürleştirilmesi için düzenlenen operasyonda yaşanan 'durgunluğu' IŞİD militanlarının takviye için El Bab'a yönelmesine bağlayan askeri uzman Koray Gürbüz, ABD'nin bu geçişlere izin vermeyi sürdürmesi halinde kentteki çatışmaların çok şiddetli geçeceğini söyledi.

Türkiye tarafından başlatılan Fırat Kalkanı harekatı ile desteklenen Özgür Suriye Ordusu mensuplarının El Bab’da ilerleyişi devam ediyor. Öte yandan Irak’ta IŞİD’e karşı yürütülen Musul operasyonu devam etse de çatışmalar bir süredir o kadar sık yaşanmıyor. Uzmanlara göre bunun nedeni, Musul’daki IŞİD elemanlarının takviye amacıyla El Bab’a doğru gitmesi. Teröristlerin geçişi, ABD öncülüğündeki IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun sorumlu olduğu bölgeler üzerinden yapılıyor.

Sputnik’e konuşan Bilkent Üniversitesi’nden askeri uzman Güneydoğu Gazisi Koray Gürbüz, ABD’nin Türkiye’yi El Bab harekatında zorlayabilecek hareketlerinin ne gibi sonuçlar doğrubileceğiyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"El Bab çok önemli bir yer. Bu önem şundan kaynaklanıyor: El Bab stratejik bir yer. Haritaya baktığımız zaman, El Bab’ın karşısında Türkiye’nin Kilis ili, batısında Afrin var. Afrin, IŞİD için şu anda önemli bir yer. El Bab alınırsa, Afrin’e yönelik bir sarma harekatı yapılabilir. Bir diğer nokta şu: El Bab’ın doğusunda Menbiç var. El Bab alındıktan sonra Menbiç’e de operasyon yapılabilir, o bölge de sarılabilir. O yüzden El Bab çok önemli, stratejik bir yer. Bir de El Bab, Halep’e de yakın. Halep’teki Suriye’nin güçleri Rusya’nın desteğiyle El Bab’a yardım da yapabilir.

Şu anda Musul operasyonu devam etse de çatışmalar o kadar çok görülmüyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi şu: Musul’daki IŞİD örgütünün elemanları şu anda El Bab’a takviyeye gidiyorlar. Eğer IŞİD güçlerinin geçişlerine izin verilirse, —normalde izin verilmemesi gerekiyor ama, El Bab’daki operasyon çok kanlı geçer. Ama buna izin verilmezse El Bab’da IŞİD’in çok fazla direneceğini zannetmiyorum. IŞİD orada yenilirse örgütün Afrin’deki güçlerine de harekat yapma imkanı doğacaktır.

Kuzey Irak’taki bölgelerin büyük bir kısmı ABD güçlerinin kontrolünde. Ve IŞİD, Irak’ta Suriye’ye geçerken Amerika’nın sorumlu olduğu bölgeden geçiyor. Amerika’nın buna göz yummaya devam edeceğini düşünüyorum."

 
Kaynak: Sputnik

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI