Bugun...


ABD'lilerin %60'ı Müslüman Başkana Oy Veriyor

facebook-paylas
Tarih: 24-09-2015 00:00
         
ABD'lilerin %60'ı Müslüman Başkana Oy Veriyor

Amerika’da yapılan bir anket, Amerikalılar’ın yüzde 60’ının gerekli özelliklere sahip olması durumunda Müslüman bir başkan adayına oy verebileceğini ortaya koydu.

Gallup’un Haziran ayında yaptığı ankete katılan kişilere Katolik, Yahudi, Mormon, sağcı Protestan, Müslüman ve de ateist adaylara oy verip vermeyecekleri soruldu. Anketin sonuçları Katolik adaylara yüzde 93 olumlu bakıştan, ateist bir adaya yüzde 58’e kadar değişen bir yelpazeyi ortaya koydu.

Ayrıca Amerikalı seçmen arasında Sosyalist bir adaya oy verebileceğini söyleyenlerin sayısı yüzde 47.

Geçen pazar günü Cumhuriyetçi Parti adaylarından Ben Carson, bir televizyon programına verdiği söyleşide “Amerika’yı bir Müslüman’ın yönetmesini savunmam. Buna kesinlikle karşıyım” diye konuşmuştu.

Ancak, Amerikan anayasasına göre devlette çalışma şartları arasında dini inanış bulunmuyor. Carson’ın sözleri ciddi tepki topladı. Amerikan İslam İlişkileri Konseyi, yaptığı açıklamada Carson’ın başkanlığa uygun olmadığını belirtti ve yarıştan çekilmesi çağrısında bulundu.

Ben Carson, aldığı tepkilerden siyaseten doğru davranmaya çalışanları sorumlu tuttu. Carson, aynı zamanda ülkede bir din devleti kurmak isteyen bir Hristiyan’a da karşı çıkacağını belirtti.

Dindar bir Hristiyan olan Carson, Amerika’da başkan adayı olan herkesin ülkenin anayasasına ve genel prensiplerine inanması gerektiğini ifade etti. 
Kaynak: Amerikanın Sesi

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI