Bugun...


ABD: YPG'yi terörist örgüt olarak görmüyoruz, desteklemeyi sürdüreceğiz

facebook-paylas
Tarih: 09-02-2016 00:57
         
ABD: YPG'yi terörist örgüt olarak görmüyoruz, desteklemeyi sürdüreceğiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, YPG'yi terör örgütü olarak görmediklerini ve destek vermeyi sürdüreceklerini açıkladı. Kirby, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Ortağın ben miyim Kobani'deki terörist mi?' tepkisine dair ise 'Dostlar bile her konuda aynı fikirde olmaz' yorumunu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, konu ile ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Türkiye'nin YPG'yi terörist olarak gördüğünü bildiklerini söyleyen Kirby, ancak ABD'nin aynı fikirde olmadığını ifade etti.

Kirby, "Türkiye'nin, YPG ile ilgili endişelerini anlıyoruz. Ancak YPG, IŞİD ile mücadelede en başarılı güçlerden biri. Biz onları terörist örgüt olarak görmüyoruz ve kendilerini desteklemeyi sürdüreceğiz" diye konuştu.

'DOSTLAR BİLE HER KONUDA AYNI FİKİRDE OLMAZ'

Kirby'e, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Barack Obama'nın Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün Kobani'ye gitmesine gösterdiği tepki soruldu.

"Dostlar bile her konuda aynı fikirde olmaz" diyen Kirby, bunun karmaşık bir durum olduğunu söyleyerek, "Ne IŞİD ile mücadelede gazdan ayağını çekeceğiz ne de Türkiye gibi bir ülkeyle bu sorunun çözümü için çalışmaktan vazgeçeceğiz" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE İLE MÜTTEFİKİZ'

Gazetecilerin ısrarla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadesini hatırlatması üzerine Kirby, "Biz Türkiye ile ortağız, müttefikiz. Böyle olmaya da devam edeceğiz. Bu konuda hiçbir soru yok ortada" yanıtını verdi.

Erdoğan, Washington yönetiminin, Türkiye ile PYD'li Kürt güçler arasında seçim yapmak zorunda olduğunu söyleyerek, "PYD bir terör örgütüdür. YPG bir terör örgütüdür. PKK ne ise PYD odur. Daha önce Sayın Obama'nın yanında da adı geçen bir ulusal güvenlik temsilcisi. Tam Cenevre'deki görüşmeler sırasında kalkıyor, Kobani'ye gidiyor. Kobani'de sözde bir generalden plaket alıyor. Biz nasıl güveneceğiz? Ben miyim senin ortağın yoksa Kobani'deki teröristler mi?" demişti.
Kaynak: Sputnik

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI