Bugun...


ABD Ordusuna Siber Saldırı

facebook-paylas
Tarih: 12-01-2015 21:58
         
ABD Ordusuna Siber Saldırı

Ortadoğu’da görev yapan ABD Merkez Komutanlığının Twitter ve Youtube hesapları IŞİD’e bağlı olduklarını söyleyen bilgisayar korsanları tarafından kısa bir süre engellendi.

Komutanlığın Twitter hesabına Amerikan askerlerini tehdit eden “Arkanı koru biz geliyoruz. IŞİD” uyarıları yazıldı.

Daha sonra gönderilen belgelerde de birçok Amerikalı askeri yetlinin telefon numaraları , elektronik posta ve ev adreslerinin gösterildiği resimler kondu.

Merkez Komutanlığı yetkilileri Amerika’nın Sesi’ne Twitter ve Youtube sitelerine saldırıldığı doğrularken komutanlığın olayla ilgili gerekli önlemleri almakmta olduklarını açıkladı.

Sızılan hesaplarda Çin ve Kuzey Kore’nin askeri haritaları da blunuyor. Yayınlanan belgelerin doğruluk ya da önem derecesi doğrulanamadı. Ancak Sızan belge ve bilgilerin zaten internette bulunduğu,ulusal güvenlik açısından hassas olmadığı vurgulanıyor.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, durumla ciddi  şekilde ilgilendiklerini ancak saldırının ufak çaplı olduğunu ve herhangi bir veri kaybı olmadığını açıkladı.

30 dakika içincde ABD Merkez Komutanlığının Twitter ve Youtube hesapları kapatıldı.

İŞİD’e bağlılıklarını iddia eden korsanlar daha önce de Maryland ve New Mexico eyaletlerinde bazı haber kuruluşlarının Twitter hesaplarını ele geçirmişti.

Başkan Obama, Pazartesi yapılan bu saldırı sırasında siber güvenlik üzerine bir konuşma yapıyordu.

Yeni bir yasa çıkaracaklarını söyleyen Obama, şirketlerin internet hesaplarının üçüncü kişilerin eline geçtiğini anladıkları anda müşterilerine haber vermek zorunda olacaklarını açıkladı.
Kaynak: Amerikanın Sesi

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI