Bugun...


ABD’ den Suriyeli muhaliflerle Rus Yapımı Silah.
ABD'nin Suriye'de Esad karşıtı örgütleri silahlandırmak için Belarus'la Purple Shovel isimli şirket üzerinden yaptığı gizli silah anlaşması ortaya çıktı.

facebook-paylas
Tarih: 19-09-2015 09:58
         
ABD’ den  Suriyeli muhaliflerle Rus Yapımı Silah.

ABD’nin Purple Shovel isimli taşeron bir şirket üzerinden, Suriye’de Beşar Esad karşıtı muhalifler için Belarus ile bir silah anlaşması yaptığı ortaya çıktı. Ancak ABD’nin daha sonra silahların düzgün çalışmadığını ileri sürerek anlaşmadan vazgeçtiği belirtildi.

ABD’nin Belarus’tan binlerce Rus yapımı silah almaya çalıştığı, ancak silahların 30 yıllık olduğu ve düzgün çalışmadığı, bu sebeple anlaşmadan vazgeçildiği aktarılıyor. Silahların alınma sebebinin ise Suriye’de Esad karşıtı militanları silahlandırmak olduğu söylenirken, anlaşma sırasında 41 yaşındaki ABD vatandaşı silah tüccarı Francis Norwillo’nun, tarihi geçmiş el bombasının patlaması sebebiyle öldüğü bildiriliyor.

ABD DEMOKRATİK OLMAYAN REJİMLERLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

Sol Haber’in Buzzfeed’den aktardığı bilgilere göre, ABD’nin “demokratik olmayan” rejimlerle işbirliği yapmayacağına dair kendi politikalarına uymayarak, Avrupa Birliği tarafından da yaptırım uygulanan Belarus’tan milyonlarca dolar değerinde silah alınması için Purple Shovel’a izin verdiği söyleniyor.

ÇOK BÜYÜK ANLAŞMALARDA ROL OYNADI

Belarus’un Suriye yönetimine de silah sattığı bildirilirken, BuzzFeed News’e konuşan bir Pentagon sözcüsü, eğit-donat programında hala kararlı olduklarını, Belarus ile yapılması planlanan anlaşmanın yapılamamasının hiçbir şeyi engellemediğini, sadece silah alımını geciktirdiğini açıklıyor.
Kaynak: Sözcü

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI