Bugun...


ABD’den Kürdistan sözü!
ABD den Kürdistan sözü! ABD nin 2 numaralı ismi Biden ın Barzani ye Ömrümüz Kürt devletini görmeye yetecek dediği ortaya çıktı!

facebook-paylas
Tarih: 18-05-2015 18:15
         
ABD’den Kürdistan sözü!

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ın, kısa süre önce Washington da görüştüğü Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani ye, “İkimizin de ömrü Kürt devletini görmeye yetecektir” dediği öne sürüldü.

Kuzey Irak tan uydu aracılığı ile yayın yapan Rudaw TV nin haber bültenine katılan İmar ve İskan Bakanı Derbaz Kosret, Barzani ile birlikte 3 Mayıs tan itibaren 1 hafta süreyle ABD de temaslarda bulunduklarını anlattı. Kosret, Kürt lider Mesut Barzani nin ABD li yetkililere Kürtler in geleceğine ilişkin detaylı söz ettiğini, görüşme sırasında “Artık komşu ülkelerin bizimle nasıl bir ilişki geliştireceklerini bekleyecek değiliz. Bağdat ta yeni bir yönetim var. Bağdat Yönetimi ne yardımcı olacağız. Ancak, bu milletimizin haklarından vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor” dediğini anlattı.

Barzani nin ABD Başkanı Barack Obama ve Joe Biden a Kürtler in kendi kaderlerini tayin edebilecek durumda olduğunu ve referandum ile bağımsızlık konularında da barışçıl davranacaklarını söylediği kaydedildi.

Kuzey Irak taki hükümetin İmar ve İskan Bakanı Derbaz Kosret, Başkan Obama nın  Barzani ye, “Kürt milletinin taleplerini öğrenmek istedik. Taleplerinize karşı değiliz. Ancak, şu durumda bizim için öncelikli olan IŞİD örgütünün bitirilmesidir” dediğini aktardı.

Görüşmeye katılan Başkan Yardımcısı Biden in Mesut Barzani ye, “Sayın Başkan müsterih olun. İkimizin de ömrü Kürt devletini görmeye yetecektir” dediği ifade edildi.

Sözcü
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI