Bugun...


Abana'da su samuru fotoğraflandı
Kastamonu'nun Abana ilçesinde dünyada nesli tükenmekte olan türler arasında gösterilen ve koruma altında bulunan su samuru, Ezine Çayı'nda fotoğraflandı.

facebook-paylas
Tarih: 06-11-2018 18:34
         
Abana'da su samuru fotoğraflandı

Doğa fotoğrafçısı Mehmet Şenol, muhabirine yaptığı açıklamada, her  gün kuş gözlemi yapmak için gittiği dere yatağında zaman zaman su samurlarıyla  karşılaştığını, onları fotoğrafladığını söyledi.

Son yıllarda bölgede su samurlarının varlığında artış  gözlemlediklerine dikkati çeken Şenol, Özellikle geçtiğimiz yaz sezonundan bu yana Ezine Çayı'nın denize döküldüğü alanda, suyun sakin olduğu noktalarda su samurları kendini gösteriyor.

Dünyadaki nesli tehdit altında olan, Türkiye'de koruma altında bulunan su samurlarının Abana'da kendini sık göstermesi tür  varlığı açısından sevindirici. Şehit Ömer Şenel Balıkçı Barınağı'nda da su  samurlarına rastlamak mümkün. dedi. Su samurları eko sistemin işleyişinin önemli bir göstergesi Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Özkan Evcin  ise, bilimsel adı Lutra lutra olan su samurlarının eko sistemin sağlıklı işleyip  işlemediğinin de önemli bir göstergesi olduğuna işaret etti.

Evcin, su samurlarının yaşadığı alanlarda su kalitesinin iyi olduğunu aktararak, şunları kaydetti: Son yıllarda ülkemizde nesli tükenen veya sayıları hızla azalan yaban  hayvanları arasında pek çok balık, amfibi, sürüngen, kuş ve memeli bulunmaktadır.  Bunlardan biri de sucul ekosistemde besin zincirinin en üst basamağında yer alan  etobur canlılardan biri olan su samurlarıdır. Su samurları temiz tabiatın  gösterge türlerinden biridir. Bu anlamda su samurlarının popülasyonlarının  artması o ortamdaki su kalitesinin iyi olduğu manasına gelebilmektedir. Besin  maddesinin büyük kısmını balıklardan karşılıyor. Bu anlamda da zenginlik olduğunu gösterir. Abana'da varlıklarının artması su kalitesinin iyi düzeyde olduğunu  gösterir. Popülasyonun artması daha da sevindirici olacaktır. Ayrıca ekosistemin  sağlıklı işleyip işlemediğinin de gösterge türlerinden biridir su samurları. Sinop'un Erfelek ilçesindeki Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı içinde  bulunan bir gölette de balık avlayan su samuru görüntülenmişti.
Milliyetİkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI