Bugun...


6-7 Ekim olayları süreci kurtardı
HDP Ankara İl Başkanlığı’na yapılan saldırıyı “Bize ‘kafanızı keseriz’ mesajı vermek istediler” diye yorumlayan Demirtaş, Kobani gösterilerini de “doğru bir hamle olarak” niteledi.

facebook-paylas
Tarih: 06-11-2014 16:12
         
6-7 Ekim olayları süreci kurtardı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Ankara İl Başkanlığı’na yapılan saldırıya ilişkin olarak, “Bu, devletin bize ‘kafanızı keseriz’ mesajıdır. Bir provokasyon filan değildir. Arkasında derin güçler filan yoktur” dedi. Saldırının Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları ile doğrudan ilgili olduğunu savunan Demirtaş, siyasi lincin yeterli gelmediği düşünüldüğü için, “kafa kesme” mesajının verildiğini söyledi.
Meclis’te basın mensuplarıyla sohbet toplantısında bir araya gelen Demirtaş, şunları söyledi:
“HDP’ye saldırı için klasik ‘bir provokasyondur, arkasında derin güçler vardır’ demeyeceğim. Bu bir provokasyon filan değil. Bu, partimize yönelik planlı bir mesajdır. Devlet aleni, açık bir şekilde partimizin genel merkezinin olduğu bir binada üst düzey bir partilimizin kafasını kesmek istemiştir. Bu bizzati devletin bize verdiği somut net bir mesajdır. Arkasında derin, güçler filan yoktur. HDP’ye, ‘kafanızı keseriz, kafanızı koparırız’ mesajıdır. Başbakan bizi hedef göstermediğini, eleştirdiğini söylüyor. 8 Ekim’de ‘Herkesi HDP’ye karşı tavır almaya çağırıyoruz’ demiştir. 8 Ekim’den bu yana da start verilmiştir.”

‘Başvurumuzu yanıtlasınlar’
Demirtaş çözüm sürecine ilişkin olarak da, “Heyetimiz Adalet Bakanlığı’na resmi başvuru yapacak İmralı’ya gitmek için. Sürecin arkasında olduğunu söylüyor hükümet. O zaman Bakanlığın başvuruya hızlı şekilde geri dönmesini bekliyoruz. Uzun süredir resmi başvuru yapmıyorduk; fiili olarak tarihler belirleniyordu karşılıklı” diye konuştu.
Demirtaş, Kobani nedeniyle yaşanan olaylara ilişkin olarak da şunları söyledi:
“6-7 Ekim olayları meşru ve haklı bir gösteridir. Süreci bitirmemiştir, süreç bitmek üzereyken hem süreci hemde Kobani’yi kurtarmak için yapılmış en önemli ve en doğru hamledir. Kobani düşmemişse halkın sahiplenmesinin sayesindedir. Kobani düşseydi sayın Abdullah Öcalan ve PKK süreci bitirecekti. Halkın fedakarlığı sayesinde çok daha büyük felaketler önlenmiştir. Antep’te eli palalı sivil kişiler güvenlik güçlerinin önüne yürüyüp beş partilimizi katletmiştir. Dargeçit’te cenazeyi taşıyan kabalığa hiçbir olay yokken ateş açıldı, üç kişi katledildi. Bunlar HDP’ye ve bana yıkılmak isteniyor ama eli kanlı devletin hesap soracağı en son kişi benim ve en son parti HDP’dir. Bunun içinde çok hesap vardır, seçimler de bu hesaplardan biridir. Biz süreci bitirme sevdalısı değiliz. Sayın Öcalan ya da hükümet bu süreç bitmiştir demediği müddetçe, Öcalan ve Erdoğan irade beyanlarını sürdürdüğü sürece süreç devam eder.
Biz AKP’yi sürecin partneri olarak seçmiş değiliz. Resmi olarak seçilmiş hükümet vardır. AKP’yi tanımıyor değiliz. En çok baskısını biz gördük. HDP başka ne yapabilir ki, bu partner olmaz şu olur deme durumumuz olmaz. Bu eleştiriyi getirenler gelsinler, seçimlerde hep birlikte çalışalım, demokratik yolla partneri değiştirelim. Ama bunun dışında bir yol olmaz. (Bölgeye PKK’nın hakim olduğu iddiası) Bunu önlemenin en pratik yolu PKK’yi dağdan indirip siyasete katmaktır. Bu adamlar silahları bırakmak istiyorlar, liderleri de ‘ben silahları bıraktırmaya’ hazırım diyor. Sayın Öcalan, mart-nisana kadar hepsini çözmeye hazırım diyor. AKP milletvekilleri bakanlarına sorsunlar, bu yasaları niye çıkarmıyorlar.”

Siyasi partilerin kapanma devri bitti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP’li Hasip Kaplan’ın ‘MGK Toplantısı’nda HDP’nin kapatılması, yasal dernek ve sendikaların kapatılması noktasında kararlar alındı” iddialarına karşılık şunları söyledi:
“Siyasi partilerin kapatılması konusunda Anayasa’da önemli zorlaştırıcı adeta imkansızlaştırıcı değişiklik yaptık. Biz Ak Parti olarak siyasi partilerin kapatılmasına ilke olarak karşıyız. Anayasa değişikliğinin ilk taslağına baktığınızda parlamentoda kabul edilmeyen 8. maddeyi düşündüğünüzde bizim parti ve hükümet olarak tavrımızın ne olduğunu ortadadır. O zaman bu değişikliğe ‘Hayır’ diyen BDP’li milletvekilleri olmuştu. Siyasi partilerin kapatılması devrinin kapandığını düşünüyorum. MGK Toplantısı’ndaki görüşmeler gizlidir. Onlarla ilgili bir açıklama yapmam yasal olarak mümkün değildir. Ancak Hasip Kaplan ve başkaları oradan bir siyasi istismar aracı olarak istifade ediyorlar.”

‘Kapatma’ artık kabul edilemez

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, HDP’li Hasip Kaplan’ın iddialarına ilişkin olarak şöyle konuştu:
“Bu türlü açıklamalar neye dayanıyor, ne kadar doğrudur, yanlıştır onu bilmem. Ülkemizde geçmişte pek çok siyasi parti kapatıldı. Bu kapatmalar hiçbir zaman bekleneni de vermedi. Dolayısıyla parti kapatmaları doğru bulmam. Türkiye’de o kadar çok parti kapatıldı ki ister Anayasa Mahkemesi kararıyla ister geçmişte konsey kararıyla kapatılmadık kesim kalmadı. Onun için parti kapatmalar artık günümüzde kabul edilebilecek bir husus değildir. İkincisi, hepimizin de kamu düzeninin tesisi noktasında en başta siyasi partilerimizin özel bir sorumluluğunun olduğunu da kabul etmek gerekir. Onlar da söylemlerine, eylemlerine dikkat etmeli, kendilerine anayasadan sağlanan bu türlü teminatları, siyasi düşüncemizdeki yer ayırdığımız bu ayrıcalığı, kötüye kullanmamalıdır.” (ANKARA Milliyet)

 
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI