Bugun...


3. turda da sonuç yok
Meclis Başkanı belli oluyor. TBMM Başkanı seçiminde 3. tur oylama yapıldı.

facebook-paylas
Tarih: 01-07-2015 16:27
         
3. turda da sonuç yok

3. Tur oylamasından çıkan sonuca göre AK Parti adayı İsmet Yılmaz 259 oy CHP adayı Baykal 129 oy, HDP adayı Fırat 78 oy,MHP adayı İhsanoğlu 80 oy aldı.

Bu sonuçların ardından hiçbir aday bu turda seçilmek için gerekli olan 276 oya ulaşamadı. AK Parti adayı İsmet Yılmaz ile CHP adayı Deniz Baykal son turda karşı karşıya gelecek. En çok oyu alan aday seçimi kazanacak. Bu turda İsmet Yılmaz'ın seçimi kazanmasına artık garanti gözüyle bakılıyor.

TBMM Genel Kurulu'nda, Meclis Başkanı seçimi için ilk iki tur oylamada adayların yeterli oyu alamaması nedeniyle 3. turda oylama yapıldı.

3. tur oylamasında 548 oy kullanıldı.  2 oy boş çıkarken geçersiz oy çıkmadı.  HDP'den Figen Yüksekdağ mazeretli olarak seçime katılmadı.

Bu sonuçlara göre adaylar şu oyları aldı

AK Parti adayı Sivas Millet vekili  İsmet Yılmaz 259 oy

CHP adayı Antalya milletvekili Deniz Baykal 129 oy,

MHP adayı İstanbul milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu 80 oy aldı.

HDP adayı  Mersin milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat 78 oy aldı.

Bu sonuçların ardından hiçbir aday bu turda seçilmek için gerekli olan 276 oya ulaşamadı. Ak Parti adayı İsmet Yılmaz ile CHP adayı Deniz Baykal son turda karşı karşıya gelecek. En çok oyu alan aday seçimi kazanacak. Bu turda İsmet Yılmaz'ın seçimi kazanmasına artık garanti gözüyle bakılıyor.

AK Parti'nin Meclis'te 258 sandalyesi bulunuyor. İsmet Yılmaz'ın 259 oy alması dikkat çekti.

İLK İKİ TURDA SONUÇ ÇIKMAMIŞTI

Birinci tur oylamada, adaylardan hiçbiri seçilmek için gerekli olan nitelikli çoğunluğa (367) ulaşamamıştı.

İlk turda TBMM Başkan adayları Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz 256, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal 125, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu 81 ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat da 81 oy aldı. İki oy boş çıktı.

İkinci tur oylama İkinci tur oylamada da adaylardan hiçbiri seçilmek için gerekli olan nitelikli çoğunluğa ulaşamadı.

İkinci turda TBMM Başkan adayları Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz 256, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal 128, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanolu 80 ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat da 80 oy aldı. Bir oy da geçersiz sayıldı. bugün yapılacak üçüncü tur oylamada da gerekli çoğunluk sağlanamazsa, yine bugün bu turda en çok oyu alan iki aday arasında dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan aday TBMM Başkanı seçilmiş olacak.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI