Bugun...


3 helikopter pilotu tutuklandı
Darbe girişimi gecesi koruma amaçlı helikopterle Huber Köşkü’ne gitmek isteyen Özel Harekat polislerini götürmeyen ve yazılı emir isteyen pilot polis, 2 pilot ile birlikte tutuklandı.

facebook-paylas
Tarih: 25-07-2016 18:51
         
3 helikopter pilotu tutuklandı

DARBE  girişiminin yaşandığı gece Huber Köşkü’nü korumak için görevlendirilen 10 kişilik Özel Harekat Timini, yazılı emir olmadığı gerekçesiyle Polis helikopteri pilotları Başkomiser Ender Küçüka, Komiser Tolga Gültekin ve sözleşmeli pilot Barış Aktaş uçurmak istemedi. Bunun üzerine özel harekat timi, Huber Köşkü’ndeki güvenliği sağlamak amacıyla araçlarla yola çıktı.

  HAVACILIK DAİRE BAŞKANININ TALİMATINI DİNLEMEDİLER

 Özel harekat timini götürmek istemeyen pilotları, Havacılık Daire Başkanı Uygar Elmastaşı arayarak, ’Özel Harekat ekibini acil olarak götürmesi için sözlü emir verdiği’, buna rağmen pilotların ’Yazılı emir istediğini’ öğrenildi. Bu olay üzerine 3 pilot, İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan’ın talimatıyla açığa alınarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan 3 pilot çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Savcılığın itirazı üzerine yeniden mahkemeye sevk edilen Başkomiser Ender Küçüka, Komiser Tolga Gültekin ve sözleşmeli pilot Barış Aktaş tutuklandı.

 BAŞKOMİSER PİLOT’UN EVİNDE GÜLEN’E AİT CD’LER ELE GEÇİRİLDİ

 Polis ekipleri Küçüka’nın evinde yaptığı aramada FETÖ/PDY lideri Fethullah Gülen’in sohbetlerinin bulunduğu CD’ler ve çeşitli dijital dökümanlar ele geçirdiği öğrenildi.

 YÖNERGEDEN: ACİL DURUMLARDA EMİR SÖZLÜ OLABİLİR

 Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı Uçuş Kıymetlendirme Kurulu, Uçuş Personeli Nitelikleri ve Hava Aracı Görevlendirilmesi Yönergesi, dördüncü bölümünde Hava aracı görevlendirilmesi ve Hava aracı talep ve görevlendirme usulleri Madde- 26’da acil durumlarda sözlü emire uyulacağı yer alıyor. Yönergedeki söz konusu bölüm şöyle:

 1-Acil hallerde talepler sözlü olarak yapılabilir, eğer uçuş uygun değerlendiriliyorsa görev yerine getirilir, ilgili yazışma ve onayları daha sonra alınır.

 2-Olağanüstü hallerde, doğal afetlerde ve acil müdahale gerektiren durumlarda bu maddede belirtilen form ve onaylar aranmaz.

MilliyetHABER VİDEOSU

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI