Bugun...


1 Kasım için esas sorun SEÇSİS’te

facebook-paylas
Tarih: 24-09-2015 00:14
         
1 Kasım için esas sorun SEÇSİS’te

Güvenlik dolayısıyla “Taşımalı seçim” tartışmaları sürerken CHP’li Tanrıkulu, YSK’nın kullandığı bilgisayar programıyla ilgili şüpheleri TBMM gündemine taşıdı.

Vatandaş kuşkulu
Sezgin Tanrıkulu, Yüksek Seçim Kurulu’nun kullandığı Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi Projesi’nin (SEÇSİS), Avrupa’da yasaklandığını, sistemin seçimde hile şüphesine neden olduğunu belirtti. Tanrıkulu, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e verdiği önergede şöyle dedi:

Şifre kime verilecek
“YSK’nın sitesine girenler kendi sandık sonucunu doğru görecek ama genel sonuç, AKP’nin lehine olacak şekilde ayarlanacağı iddiası doğru mu? 
SEÇSİS’te kullanılan ana yazılım sistemine girişte güvenlik şifreleri hangi yetkililere verilecek? Seçimde giriş şifreleri kimlerce kullanılacak.” 

Büyük devlet projesi
Tanrıkulu, sistemin uzmanlardan kurulu siyasi parti temsilcilerinin de katılacağı bağımsız bir bilişim heyetine inceletilmesini de istedi. Seçimle ilgili her bilginin güvenli bir şekilde saklandığı 
SEÇSİS adlı bilgi sistemi aynı zamanda Türkiye’nin en büyük e-devlet projelerinden biri olarak kabul ediliyor. 

DOĞU  ve Güney Doğu’da terör nedeniyle bazı bölgelerde 1 Kasım’da sandıkların birleştirilmesinin tartışmaları sürerken CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, esas sorunun internet ortamında seçim sisteminin uygulamasını sağlayan SEÇSİS programında olduğuna dikkat çekti. Tanrıkulu, Avrupa’da devlet kurumlarında yasaklandığı iddia edilen SEÇSİS’in güvenliğinin tartışmalı olduğunu belirterek, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından uygulanan, Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi Projesi’nin (SEÇSİS) temel amacının, yasalara uygun olarak seçmen vatandaşın eksiksiz belirlenmesi, mükerrer yazımın önlenmesi, listelerin hazırlanması, seçmenin kolay, hızlı oy vermesi, seçimin çabuk sonuçlanması, itirazların en aza indirilmesi ve seçim sonuçlarının güvenli gerçekleştirilmesi olduğunu anımsatan Tanrıkulu, şunları kaydetti:

 “Hile şüphesi!” 
“Bu uygulamanın aynı zamanda elektronik seçime geçişin temelini oluşturacağı ifade edilmektedir. Bu konu hakkında son günlerde basında çıkan haberlerde bazı bilgisayar mühendislerinin iddialarında ’YSK’nın güvenliği çok tartışmalı olan bir işletim sistemi kullandığını, bu sistemin Avrupa’da devlet kurumlarında yasaklandığı’bildirilmekte ve SEÇSİS adı verilen yazılımın bağımsız bir teknik grup tarafından incelenmesi, raporu da kamuoyu ile paylaşılması istenilmektedir. Basında çıkan bu iddialar ve vatandaşlarda oluşan seçimlerde hile şüphesine neden olan bu endişeleri ortadan kaldıracak çalışmaların ve şeffaf bir yapının oluşmasını sağlayacak çalışmaların acilen yapılması gerekmektedir.” 

AKP’nin lehine
Tanrıkulu, Başbakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti: “Yüksek Seçim Kurulu’nda SEÇSİS Projesinde kullanılan işletim sisteminin ismi nedir? Bu işletim sisteminin güvensiz olduğu ve AB ülkelerinde yasaklandığı iddiaları doğru mudur? İddia doğru ise bu işletim sistemi hangi AB ülkelerinde yasaklanmıştır? SEÇSİS Projesi hangi yazılım dili veya dilleri ile geliştirilmiştir? SEÇSİS Projesinde hangi veri tabanını kullanmaktadır? Seçim güvenliğinin sağlanamayacağı kaygısı doğrultusunda siyasi parti temsilcilerinin seçimin tüm aşamalarını takip edebilmesi için alınan önlem ve sağlanacak olanaklar nelerdir? Özellikle sandıkların ilçe seçim kurullarına götürülmesi sırasında tüm sandık kurulu üyelerinin sandığı teslim etmeye gidebilmeleri için alınan tedbirler nelerdir? YSK’nın sitesine girenler kendi sandık sonucunu doğru görecek ama genel sonuç, AKP’nin lehine olacak şekilde düzenleneceği iddiası doğru mudur? SEÇSİS İşletim Sistemine giriş için şifrelerin ve kodlama yazılımının dışarıya sızdırılacağı iddiası doğru mudur?”

 


 
Kaynak: Yeni Çağ Gazetesi

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI